Udržujte akvárium čisté, poradíme, jak nejlépe na to

Jedině v čistém akváriu se bude rybkám dobře dařit
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Mazlíčci 
13. dubna 2021 12:07 / Pixabay
  0   0
Pořídili jste si akvárium a mysleli jste si, že vám zůstane voda stále křišťálově čistá, dekorace budou vypadat jako nové a rostlinky krásně porostou. Po pár týdnech ale zjišťujete, že na skle akvária se začínají dělat zelené tečky, rostlinky přestávají vypadat tak pěkně jako na začátku a voda taky není ideální.

Problémy spojené s čistotou akvária už od tohoto koníčku odradily nejednoho začínajícího nadšence. Akvaristika není jen tak a je nutno se obrnit trpělivostí a pečlivostí.

Co tedy může za všechny tyto problémy?

Důvodů je hned několik. Moc, nebo málo světla, moc velké či slabé proudění vody, málo živin, nebo od každého něco. I špatná teplota vody má své následky. Velké hejno ryb na poměr nádrže je též velmi častý problém.

Filtrace

Velmi důležitý přístroj pro správný chod akvária. Na trhu najdeme hned tři typy těchto mašinek, a to vnitřní, vnější a závěsné. Každý z nich je vybaven komorami pro filtrační média, která ovlivňují kvalitu filtrování vody. Těmito médii se myslí třeba keramické kroužky nebo různě hrubé molitany. Druh filtru vybíráme podle velikosti nádrže. Vnější filtr je vhodný k větším akváriím, vnitřní do malých a závěsný je podobný vnitřnímu, jen ho umisťujeme na hranu akvárka. Čištění filtru bychom měli provádět v akvarijní vodě, abychom nezabili již vytvořené a důležité bakterie v něm usazené.

Odkalování

Na dně nádrže se usazují různé nežádoucí elementy jako třeba rybí trus nebo zbytky potravy, které mohou začít zahnívat. Na trhu jsou dostupné opět různé druhy těchto pomocníků. Nejčastěji třeba vakuové nebo elektrické. Odkalovací zvon nám zabrání nasávání substrátu. Pokud máme kobercové rostlinky, tak odkalujeme opatrně, abychom si je nevytrhali. Navíc díky pravidelnému odkalování měníme i kousek staré vody za novou.

UV lampa

Tato věcička zbavuje akvárium zelených zákalů, pozůstatků řas, různých spor nebo silic. Lampa se pouští jen na pár hodin. Na trhu jsou k sehnání vnitřní filtry, které v sobě již mají zabudovanou UV lampu. Ta se pouští na chvíli po údržbě akvária. Pokud ale dodáváme do nádrže některé druhy hnojiv či prospěšných bakterií, tak lampu musíme zapnout před aplikací prospěšných prvků, abychom si je UV světlem nezabili.

Dekorace

Pro některé je důležitá i čistota dekorací v akváriu, jako jsou kameny, skalky nebo třeba 3D pozadí, na kterých se nám nějaká ta řasa taky může vytvořit. K odstranění z těchto částí nám postačí obyčejný kartáček na zuby nebo třeba tekutý uhlík, který se aplikuje na postižené místo. Pokud vám ovšem nevadí dekoraci vytáhnout, pomáhá polít dekoraci horkou vodou mimo nádrž. Ta nezvaného hosta zabije a pokud máte v akváriu řasožravé rybky, tak vám mrtvou řasu zbaští.

Všechny tyto aspekty by vám měly pomoci s udržením čistého akvária, na které bude radost se dívat. A pokud ještě akvárium nemáte, ale uvažujete o jeho pořízení, přečtěte si ještě před výběrem akvária tento článek.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu