Psi trpí potravinovými alergiemi častěji, než si myslíme. Jak poznat, zda se netrápí i váš pes

 Mazlíčci 
17. června 2021 09:15 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Psi trpí potravinovými alergiemi častěji, než si myslíme Depositphotos
Suchá svědivá kůže, chronické kožní problémy, infekce uší, nadměrné škrábání nebo lízání, průjem a samozřejmě zvracení. Pokud váš pes trpí dlouhodobě těmito problémy nebo některou z jejich kombinací, pak má s největší pravděpodobností potravinovou alergii.

Váš pes se pořád škrábal, trpěl ušními infekcemi a měl zažívací potíže. Stále s ním chodíte k veterináři, problém po léčbě zmizí a následně se zase vrátí. Mohlo by se jednat o potravinovou alergii, jejíž diagnóza je bohužel stále častější.

Potravinové alergie jsou totiž u psů poměrně běžné, ale "bohužel často zůstávají nezjištěné nebo nerozpoznané jako základní příčina mnoha kožních nebo střevních stavů," řekl veterinář Jonathan Bloom. "Často vidím řadu psů, kteří byli ošetřeni pro mnoho různých a zdánlivě nesouvisejících příznaků," dodal Bloom. Ve skutečnosti ale psi trpí potravinovou alergií.

Proč se potravinové alergie u psů projevují střevními a kožními problémy

Když jsou buňky ve vašem těle, které reagují na alergen, spuštěny, uvolňují histamin, který způsobuje zánět. "U lidí jsou tyto buňky ve vysoké koncentraci blízko krku a plic, takže postižené osoby mají problémy s dýcháním," vysvětlil Bloom. U domácích mazlíčků jsou tyto histaminové buňky ve vysoké koncentraci ve střevech a kůži, takže reagují s gastrointestinálními a kožními problémy.

Příznaky a symptomy

Některá plemena psů včetně boxerů, kokršpanělů, špringršpanělů, kolií, jezevčíků, dalmatinů, německých ovčáků, miniaturních kníračů, retrívrů a west highlandských bílých teriérů jsou náchylnější k potravinovým alergiím než jiná, ale samozřejmě platí, že potravinovou alergii může mít jakýkoliv pes. Mezi nejběžnější potravinové alergie u psů patří alergie na mléčné výrobky, pšenici a hovězí maso a naopak nejméně často na ryby a králičí maso.

"Potravinové alergie, které se projevují jako kožní problémy, obvykle způsobují svědění, strupy nebo boláky. Pokud má váš mazlíček problémy typu svědění v obličeji, svědění nohou, svědění zadku nebo problémy s ušima, jde skoro jistě o alergii," doplnil Bloom. Potravinové alergie, které se projevují gastrointestinálními příznaky, lze snadno rozpoznat, v zásadě jde o chronické zvracení a průjem.

Pokud máte podezření, že váš pes má potravinovou alergii, první věcí, kterou musíte udělat, je, aby váš veterinář vyloučil jiné zdravotní problémy. Dalším krokem je strategická změna jídelníčku vašeho psa, abyste mohli izolovat problémové ingredience a eliminovat je. "Jakkoliv mohou být alergie frustrující, často je lze úspěšně zvládnout," konstatoval Bloom.

Eliminační dieta

Jakmile váš veterinář vyloučí další nemoci, je čas zjistit, na co je váš pes alergický, obvykle pomocí eliminační diety.

Vyžaduje to ovšem pečlivost. Přechod na eliminační dietu nebude fungovat, pokud kdokoliv ve vaší rodině bude nařízení veterináře porušovat. Veterinární lékař může také doporučit hypoalergenní stravu, která se skládá z potravin, kde jsou bílkoviny již rozloženy, což tělu vašeho mazlíčka významně pomůže.

Majitelé domácích zvířat si musí pamatovat, že alergie jsou chronickým stavem. "Obvykle s vámi zůstanou na celý život," sdělil Bloom. "Váš veterinární lékař je pravděpodobně nejkvalifikovanější osobou, která vás provede diagnostikou alergie a pomůže vytvořit plán péče, který bude fungovat pro vás i vašeho mazlíčka." Na druhou stranu, potravinová alergie není žádný konec světa. "Je pravděpodobné, že alergii lze zvládnout a váš mazlíček může žít dlouhý a šťastný život," uzavřel Bloom. Dále čtěte: Zjistěte, zda chodíte se svými psy na dostatečné procházky a proč se to vůbec musí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová se k Soukupovi nestěhuje. Pro své děti naopak předělává pokojíčky ve vlastním domě

Styl

Každé znamení vystihuje jedno slovo: Štíři bývají tajemní, Panny pořádné a Raci intuitivní

Tech

Nukleární raketa NASA dopraví astronauty na Mars za pouhých 45 dní