Horor každého pejskaře: Jak na stříhání drápků, abychom svému mazlíčkovi neublížili?

 Mazlíčci 
19. února 2017 06:40 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Správně ostříhané drápky jsou základem pro pohodlnou psí chůzi. Pokud přerostou, mohou dokonce pejskovi vyvracet kotníky Internet
Sice to psi právě nemilují, přesto bychom pravidelnou kontrolu a stříhání drápků neměli zanedbat, jinak svému miláčkovi i sobě zaděláme do budoucna na vážné problémy. Pokud náš pes domácí „manikúru“ ze všech sil odmítá, zajděme s ním raději do psího salonu nebo k veterináři.

Drápky potřebují přistřihávat psi, kteří si je neobrousí přirozeným způsobem, tedy malá plemena nebo mazlíčci, kteří většinu času tráví na měkkém povrchu. Neznamená to jen povalování na gauči, dostatečně si pes neobrousí drápky ani při pobíhání po zahradě. Zanedbat tento zákrok nesmíme, riskovali bychom, že se drápky začnou zatáčet a bolestivě lámat, nebo dokonce vyvracet pejskovi kotníky.

Frekvence stříhání drápků je individuální, někteří psi ho potřebují každý měsíc, jiným stačí dvakrát ročně nebo na jaře. Čím je drápek přerostlejší, tím méně ho lze zkrátit, neboť do jeho špičky prorůstá cévka a nerv. U hodně přerostlých drápků pak dojde snadno k zastřižení do „živého“, které je spojeno s nepříjemným krvácením. Přesto to někdy může být jediná možnost, jak drápky dostat na snesitelnou délku.

Ke stříhání drápků bychom měli používat speciální kleštičky, které seženeme v psím salónu nebo u veterináře. Nejdříve zkrátíme střední drápek na přední noze. Pokud nekrvácí, druhý střední můžeme zkrátit na stejnou délku. Boční drápky zastřihneme o něco méně. Zapomenout nesmíme ani na horní vnitřní drápek.

Na zadních nohách se drápky obrušují víc, proto je stříháme méně. Opět začneme uprostřed a zpočátku odstřihneme pro jistotu pouze špičku. Dost často zjistíme, že na zadních nohách drápky stříhat vůbec nemusíme. Stříhejme raději častěji, můžeme tak odstřihovat pouze malé kousky a riziko zastřižení je menší.

Pokud drápek trochu zastřihneme a objeví se krvácení, není nutné panikařit, ze zastřiženého drápku pes nevykrvácí. Když krev pouze pomalu odkapává, krvácení se zastaví po několika minutách samo. Jestli teče víc, přiložíme na drápek gázu a pevně stiskneme. Po třech minutách krvácení zkontrolujeme, a pokud drápek dál krvácí, znovu ho přidržíme.

Má-li pes má bílé drápy, při dobrém osvětlení uvidíme růžový vnitřek, do nějž střihnout nesmíme. Většina psů má ale drápy černé, a tak stříháme naslepo. V takovém případě je lepší drápky zkracovat po kouscích a přestat, jakmile se na řezné ploše uprostřed objeví dírka. Stříháme trochu zešikma, drápek by měl být nahoře delší a vespod kratší. Pak pěkně leží na povrchu a obrušuje se rovnoměrně.

Nestříhejme bez pomocníka, který psa pevně přidrží. Na práci nespěchejme, trpělivě vyčkejme, dokud není noha v klidu. Pokud si pes za žádnou cenu nechce nechat drápky ostříhat, vyhledejme raději pomoc profesionálů. Nikdy nenechme drápky přerůst, protože dříve či později budete muset stříhat, a pak to bude do živého.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Julia Roberts ukázala vzácnou fotku svých dvojčat. Oslavila s nimi jejich osmnáctiny

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině