Chcete vyzkoušet něco nového? Co třeba longboard?

 Ostatní 
09. srpna 2018 12:02 / Marcela Plachá
  0
📷
5 fotografií v galerii
Longboard je současnou módní záležitostí Pixabay
Longboard je delší než skateboard, má větší a měkčí kolečka, díky tomu je stabilnější a jezdec tak může zvládat větší rychlosti. Longboard je nejčastěji používán jako dopravní prostředek, ale dají se na něm dělat různé triky i sjíždět strmé velké kopce. Nabídka longboardů je velmi široká, každý má jiný tvar, použitý materiál i kolečka.

Zkoušíte rádi nové věci? Pak byste mohli doplnit svůj vozový park o longboard. Při jeho výběru je nutné zvolit správnou desku, kolečka, trucky a ložiska. Deska longboardu je vyrobena ze dřeva, nejběžněji používaný je javor a bambus. Dále se používá bříza či kombinace těchto dvou typů dřeva s laminátem. Deska je tvořena několika vrstvami, celkově může mít od 2 až do 11 vrstev.

A právě počet vrstev v kombinaci s použitým dřevem tvoří charakteristické vlastnosti každé desky a určuje tak její použití. Nejprve je však nutné si ujasnit, kde budete s longboardem jezdit.

Jízda jen ve městě

Na přesun po městě je vhodnější spíše kratší až střední longboard nebo mini-longboard (cruiser) či Penny skateboard s měkkými kolečky. Výhodné je, když má tento longboard zvednutou zadní část, tzv. „tail“. Díky zvednutému tailu, kterému se říká také „kicktail“, se při jízdě dají zvednout přední kolečka a snadněji tak překonávat nerovnosti města jako jsou patníky, díry a větší překážky. 

Na stezky a do parku

Jestli si chcete užívat jízdu na cyklostezkách, zvolte klasický pintailový longboard. Pintail je tvar desky ve tvaru ryby. Ani v tomto případě nejsou vhodná hodně dlouhá prkna nad 105 cm a prkna určená na downhill (hodně profilované desky s nízkou výškou desky), která si ve městě a parcích moc neužijete. Čím je longboard vyšší, tím rychleji reaguje a zatáčí, ale je méně stabilní. Nízké longboardy jsou zase stabilnější i během vysoké rychlosti, ale nejsou tak obratné. 

Do kopců i na silnice

V terénu mimo město se můžete opravdu vyřádit. Vybírat můžete víceméně ze všech longboardů s důrazem na styl jízdy, který budete jezdit. Longboardy se pak dělí do základních kategorií: pro carving (jízda z kopců, kde si užíváte řezání oblouků), freeride (sjezdy s vyššími rychlostmi) a downhill (sjezdová prkna pro sjezdy z velmi prudkých kopců ve vysokých rychlostech). 

Jak vybrat desku

Základem longboardu je samozřejmě deska. Rozhodující je její tvar, délka a konstrukce. V případě, že si kupujete svůj první longboard, je vhodné, aby byla deska co nejvíce univerzální (pintail), než zjistíte, co opravdu chcete. Pak je možné následně longboard upravit podle vašich představ. 

Čtyři základní tvary

  • Pintail je vhodný hlavně pro začátečníky. Jedná se o longboard ve tvaru kapky. Na této univerzální desce můžete do jisté míry dělat cokoliv. Tvar pintailu se hodně podobá tvaru surfu. Deska s tímto tvarem je vždy plochá. Pintaily jsou vůbec nejrozšířenějším druhem longboardů. 
  • Top mount je označení toho, že trucky jsou namontované pod deskou. Kolečka jsou blíže u desky a výřezy v desce zabraňují kontaktu koleček s deskou. Díky způsobu uchycení trucků Drop-Thru mají desky větší stabilitu. Hybridní longboardy bývají i o něco kratší než ostatní longboardy, což umožňuje jezdci dělat podobné triky jako na skateboardu. 
  • Drop-Thru má trucky zapasované do desky, aby bylo celkově prkno posazené blíž k zemi. Na tomto longboardu se lépe brzdí. Díky sníženému těžišti má velkou stabilitu při vysokých rychlostech a je tak vhodný pro downhill či freeride. 
  • Cruiser longboardy jsou tvarově podobné klasickým skateboardům, na rozdíl od nich jsou ale delší a širší. Dá se na nich provádět většina triků jako na skateboardu, ale vyšší hmotnost a rozměr desky vyžadují větší schopnosti a sílu jezdce.

Další zásadní dělení

Longboardy mají různá kolečka. Na freeride, slidování a driftování jsou určena zaoblená a tvrdší kolečka, přilnavá kolečka se používají na downhill, ježdění po městě a rychlejší carving. Důležité jsou také trucky, které mají oproti běžným skateboardovým truckům lepší geometrii, lepší točivost a větší stabilitu. Pomocí trucků a správně nastavených bushingů může jezdec dosáhnout větší rychlosti a lepší stability v jízdě.

Další podstatnou součástí longboardů jsou ložiska a bushingy, což jsou válce nebo kužely vyrobené z polyuretanu, které jsou umístěny u všech trucků mezi baseplate a hangerem. Nejčastěji používaný tvar je válec a kužel. Bushingy ve tvaru válce, které jsou větší, jsou vhodné, pokud chcete větší stabilitu a tužší zatáčení. Naproti tomu kužely jsou méně stabilní, ale snadněji se s nimi zatáčí. 

A to není všechno!

U některých longboardů jsou také podložky, které prodlužují vzdálenost mezi koly a deskou, takže nedochází k jejich vzájemnému kontaktu a následnému zablokování kola či poškození desky a kolečka. Dále podložka snižuje vibrace. Aby toho nebylo málo, je potřeba si na závěr pořídit i helmu a chrániče (hlavně na ruce a na kolena)! Výběr longboardu není nic snadného, ale vše se dá velmi rychle vyzkoušet a naučit. Pokud si netroufáte na longboard, vyzkoušejte brusle - jaké si pořídit, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Lela Ceterová podstoupila další dvě plastiky. Odletěla kvůli tomu až do Íránu

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Tech

Čína tajně staví několik velikých ponorek, jak odhalily satelitní snímky