Vlastnoruční výroba originálního osvětlení? Vyzkoušejte LED pásky!

 Ostatní 
22. listopadu 2016 08:05 / redakce
  0
📷
7 fotografií v galerii
Originální osvětlení bytu, domu i zahrady snadno zvládneme sami pomocí LED pásků Pinterest
Osvětlení našeho domova se v posledních letech stává stále více designovou záležitostí. Vlastní unikáty můžeme vytvořit jednoduchým nalepením LED pásky do různých tvarů. Jejich univerzálnost oceníme především v předvánočním čase, kdy z nich můžeme vyrobit i sváteční osvětlení interiéru, oken i zahrady podle vlastní fantazie.

LED pásky zastanou funkci originálního designového prvku i plnohodnotného osvětlení, jejich největší výhodou je snadná manipulace a možnost univerzálního využití. Díky silikonovému krytí jsou odolné vůči nepříznivým okolním podmínkám, takže je můžeme použít třeba i ke svátečnímu světlení celého domu, díky jejich minimální spotřebě navíc i mnohem levněji než při použití žárovkových lan.

LED pásky tvoří svítivé diody, naletované na dlouhém úzkém pásu klasického plošného spoje, takže připomínají tvarem zářivky. Na trhu jsou k dispozici prakticky ve všech barevných variantách včetně takzvaných RGB LED pásků, u nichž si můžeme nastavit i libovolnou barvu. Pro osvětlení pracovních ploch je nejvhodnější teplá bílá, případně studená bílá. Dekorační či efektové osvětlení zajistí LED pásky červené, zelené, modré a žluté.

Jedná se o nadčasový, úsporný zdroj světla, jehož montáž je velice snadná. Pomocí samolepící folie prostě LED pásek snadno přilepíme na předem očištěný a odmaštěný povrch. Je to opravdu jednoduché, kam ho přilepíme, tam svítí, takže se rozhodně nemusíme bát experimentovat. Díky této technologii můžeme snadno vytvořit světelné efekty v interiéru třeba prosvětlením polic, nebo rovnou celé nábytkové sestavy.

LED pásky je možné stříhat i klasickými nůžkami, ovšem pouze na předem označených místech. Délka jednoho modulu je obvykle 2,5, 5 a 10 centimetrů. Pro dekorativní osvětlení je dostatečná svítivost standard. Pro dlouhodobý provoz je nutné zvolit napájecí zdroj s dostatečným vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení. Pokud nejsme právě „od fochu“, určitě je lepší požádat o výpočet odborníka – tuto službu snadno najdeme i na internetu. Je třeba promyslet i umístění, protože pásky nesmějí být vystaveny přímému slunečnímu záření. I když nesvítí, působí na ně vysoká teplota, která způsobuje pnutí materiálu, poškození spojů a následné výpadky svícení jednotlivých modulů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet