Jak napsat kreativní životopis

Životopis bude zřejmě Vaším prvním kontaktem s vybranou firmou.
 Ostatní 
28. srpna 2015 22:35 / Wikimedia Commons/Petty Officer 3rd Class Robert Brazzell
  0   0
Správně napsaný životopis je klíčem k překročení prahu dveří oslovené společnosti a k nalezení vhodného zaměstnání. Více než 50 % životopisů je z důvodu nízké kvality okamžitě vyřazeno. Právě proto je důležité věnovat pozornost přípravě úspěšného životopisu.

Co by měl životopis obsahovat?

a) Osobní údaje:

- jméno a příjmení

- datum narození

- adresa bydliště

- telefonní číslo (případně e-mailová adresa)

- nepovinným údajem je rodinný stav

b) Vzdělání:

- zde by se mělo začít s nejvyšším dosaženým vzděláním (uvádějte datum začátku a ukončení, přesný název škol/kurzů, které jste absolvovali)

- zmiňte také speciální školení, vědecké práce, kurzy týkající se pozice, o kterou se ucházíte.

c) Dosavadní praxe:

- zkušenosti, místo práce, pracovní pozice

- zaměstnání pište v pořadí od poslední pracovní pozice

- nezapomeňte na časové údaje (den nástupu a ukončení zaměstnání)

- vzhledem k tomu, že tituly pracovních pozic mohou skrývat v různých společnostech odlišnou náplň práce, je vhodné vždy v bodech popsat svoji práci.

Pokud vaše zkušenosti a nebo praxe mají pro pracovní pozici, o kterou se ucházíte, větší význam než dosažené vzdělání, můžete jejich pořadí v životopisu otočit.

d) Jazykové znalosti:

- v této sekci uveďte vaše jazykové znalosti, stupeň pokročilosti, certifikáty, pobyty v zahraničí, státní zkoušky apod.

e) Počítačové znalosti:

- znalost práce s počítačem ( Word, Excel, PowerPoint, Adobe Photoshop atd.)

f) Řidičský průkaz:

- jestli jej máte, uveďte i to, na jakou skupinu

g) Další dovednosti:

- zde máte prostor pro jakékoliv vaše další dovednosti, zájmy, koníčky…

5 prvků nezbytných pro kreativní životopis

1) Písmo

Nepoužívejte v textu více druhů písem. Vyberte si pěkný, dobře čitelný font, nejlépe ze základních písem, která jsou v MS Word dostupná. Přece jen ale vynechejte klasický Times New Roman či Arial a zkuste třeba Calibri, Cambria nebo Georgia. Pěkných písem je spousta, můžete si také zdarma stahovat české fonty. Důležité je, aby font podporoval české znaky a byl dobře čitelný v celém textu. Velikost volte 10-12 na základní text, na nadpisy nebo do hlavičky můžete větší.

2) Barva

Základní text by měl být kvůli dobré čitelnosti tmavý, na nadpisy a do hlavičky je naopak vhodné zvolit barevné odlišení. Volte však raději méně výrazné, pastelové barvy, které nebudou rušit při čtení. Celková barevnost v životopise by měla být vyvážená – pokud máte barvy v textu, buďte opatrní s přidáváním další grafiky, a naopak.

3) Formátování

Používejte tabulátory. Pomocí nich si přehledně odsadíte roky, které udávají vzdělání či praxi, a specifikaci pracovní pozice či vzdělávací instituce. Vzniknou tak dva sloupce a orientace v životopise bude přehlednější. Odsazujte tedy vše, co spolu nějak souvisí, třeba i dosažené úrovně v sekci jazyky. Pokud nevíte, co to tabulátory jsou a jak se používají, podívejte se na stránku s návodem.

4) Fotografie

Pokud není požadováno jinak, fotografie by měla být součástí životopisu, nikoliv jako příloha zaslaná zvlášť. Umístěte ji do hlavičky ke jménu a osobním údajům. Pro lepší manipulaci s fotografií v MS Word na ni klikněte pravým tlačítkem a zvolte Formát obrázku – Pozice – před textem. Můžete ji doplnit zajímavým rámečkem přes volbu Vložení – Obrazce – Čtverec/Obdélník. Objekt namalujte na fotku a pomocí pravého tlačítka Pořadí – Přenést za text docílíte jeho vložení pod fotografii. Pohrajte si s barvami a natočením objektu, nikdo neříká, že rámeček musí být černý a linky přesně kopírovat fotografii. Fotografie může být i černobílá, na její úpravu můžete využít různé programy, např. GIMP.

5) Grafika

Doplňky k textu volte decentní a držte se hesla: v jednoduchosti je krása. Konkrétně v MS Word jsou grafické prvky, které vidíte na ukázkách, vytvořeny pomocí funkce Vložení - Obrazce. Na vybraný objekt klikněte a namalujte jej do životopisu. Poté, co jej namalujete, se nahoře v liště objeví nabídka Výplň obrazce, Obrys obrazce a Efekty obrazce. Objekt si pomocí této nabídky upravte - může být jakkoliv veliký, s tlustou, tenkou či přerušovanou čárou, různě natočený a barevný. Volby úprav si obnovíte dvojitým klikem na objekt. Stejně jako u fotografie si objekt můžete přenést za text a vytvořit tak zajímavé pozadí. Využít můžete také linky pro oddělení jednotlivých sekcí v životopise, obdélníky, rámečky, šipky atd.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Bydlení

Černé skvrny na listech orchidejí nevěstí nic dobrého. Poraďte si s nimi, dokud je čas

Zavřít reklamu