Běžky, jejich výběr a příslušenství

 Ostatní 
06. ledna 2015 03:58 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Výlety na běžkách patří v zimě k těm nejhezčím.  Wikimedia Commons
V dnešní době se můžeme setkat s celou řadou různých typů lyží. Každá se něčím vyznačuje a hodí se na "jiný druh" běžkování. Základní typy by se daly rozdělit do skupin: závodní, sportovní, rekreační, fitness a backcountry lyže. Podle stylu, ke kterému jsou vhodné je dělíme na lyže na klasiku, bruslení a combi (vhodné na obojí).

Sportovní lyže

Sportovní lyže poslouží lyžařům, kteří mají rádi dobrý skluz a kvalitní jízdní vlastnosti. Dají se na nich s úspěchem absolvovat i závody nižších kategorií.

Lyže rekreační a fitness

Lyže rekreační jsou určeny pro pohodovější jízdu na stabilní, odolné, nicméně těžší lyži. Fitness lyže se objevily na trhu před zhruba pěti lety a jsou určeny pro lidi, kteří se rádi odlišují, kteří mají rádi pohyb v různých formách a nechtějí se výkonnostně srovnávat – pro sportovce, kteří v zimě na určitou dobu opouštějí fitness centra a přesunují se do zimních středisek.

Back country lyže

Z kategorie back country se někdy ještě vydělují lyže telemarské. V obou případech se jedná o vysoce odolné lyže robustní stavby, širší, s ocelovými hranami, určené do volného terénu zasněžených plání a kopců.

Běžky na klasiku

Jde o nejčastější kategorii běžek. Tyto běžky jsou určeny pro klasickou techniku a jízdu v běžecké stopě. Běžky na klasiku se ošetřují na skluzné části skluznice skluznými sjezdovými vosky, v oblasti stoupací komory potom vosky stoupacími, které zajistí odraz směrem dopředu při zatížení běžky. „Klasičky“ mají výraznou špičku s ostřejším vrcholem, přes kterou je veden správný skluz a “odšvihnutí” nohy po odrazu. Další faktorem je výrazné klenutí lyže v oblasti mazací komory, které umožňuje při přenesení váhy na lyži přilnutí mazací komory s voskem k povrchu sněhu, což zajišťuje odraz.

Technické zvládnutí odrazu při klasice není jednoduchou záležitostí, proto méně zdatní lyžaři mají oblast mazací komory mnohem širší, než je tomu u těch pokročilejších, neboť nedokáží lyži správně zatížit. Pokud se jedná o turističtější pojetí, nemusí být komora příliš dlouhá, ale je třeba si uvědomit, že lyže pojedou pomaleji a stoupací vosk bude při nesprávné aplikaci sjížděn rychleji.

Běžky na bruslení

Jde o běžky, na kterých se pohybujete technikou označovanou jako bruslení. Jízda na skateových běžkách je velmi rychlá, ale vyžaduje dobře připravené hladké široké tratě a klade o něco větší nároky na vaší fyzičku oproti rekreačnímu běžkaření klasickou technikou. Na běžkách na bruslení se nejezdí v běžecké stopě, ale na hladkém (urolbovaném) sněhovém podkladu.

Běžky na skate poznáme hlavně podle špičky, která je u těchto lyží jen velmi málo prohnutá směrem nahoru a je prakticky plochá a širší, protože přes ni není veden skluz. Běžky na bruslení jsou oproti běžkám na klasiku kratší a také se před jízdou jejich skluznice nepreparuje běžeckým stoupacím voskem, ale ošetřuje se jen vosky skluznými. Lyže pro bruslení nemají oproti klasickým modelům vysoce klenutou komoru (střed lyže), jelikož je odraz vede s celé délky hrany.

Většina modelů se nabízí v několika tvrdostech, a tak bychom při výběru měli brát v úvahu naši váhu a technickou zdatnost. Lyže musí být dostatečně tvrdá aby poskytla vynikající skluz, ale odraz musí být relativně snadný, aby respektoval naši technickou zdatnost. Přeci jen si chceme čas strávený na běžkách užít a ne se trápit.

Kombíky - běžky pro kombinovanou techniku

Nejoblíbenější a nejuniverzálnější kategorii pro nevyhraněné běžkaře. Combi běžky vám umožňují klasickou i skateovou techniku jízdy.

Combi běžky se velmi podobají lyžím na klasiku, jelikož jsou určeny, vlastně musí být, z velké části hlavně na tento styl, ale jsou o něco tvrdší a s méně klenutou komorou, jelikož je přední a zadní list více předpjatý, a proto si můžete vzít o něco kratší délku než u klasických lyží, která Vám při bruslení bude méně „překážet“.

Na combi běžkách si občas zabruslí i “zaklasikuje” sportovně založený turista. Menší problém je však s mazáním. Nepočítejte s tím, že combi styl použijete při jednom výletu. Pokud na lyže nanesete stoupací vosk, zabruslíte si s nimi jen kompromisně, a naopak, bez vosku se klasikou téměř nepohnete z místa. Combi lyže jsou vhodné pro ty, co se jeden den rozhodnou bruslit a druhý jet klasicky a podle toho lyže náležitě připraví.

Správná výška

Spávná délka lyží je velmi důležitá. Na příliš krátkých lyžích nedosáhne běžec potřebného skluzu a příliš dlouhé běžky jsou neovladatelné. Jakou výšku tedy zvolit? Obecné pravidlo říká, že běžky pro klasiku by měly být cca o 20 cm delší než je výška běžce. Bruslařské běžky by měly být maximálně stejně velké jako běžec. V případě combi bežek hledáme kompromis mezi těmito typy.

Výběr holí

Hole na klasiku a turistiku by měl mít běžec pod bradu. Co se týče holí pro bruslení, ideální velikost je pod nos.

Boty a vázání

Co se týče bot a vázání, vždy je lepší si vybrat boty, které vám budou bezvadně sedět a až k nim si pořídit i vázání dle daného typu bot. Pokud jste rekreační běžec, bota by vám měla být především pohodlná a měla by poskytovat dostatečný tepelný komfort.

Podobně jako běžky i boty se vyrábí univerzální, pak nízké a lehké jen na sportovní a závodní klasiku a vyšší a pevnější v kotníku na bruslení.

V botách se vždy projděte a zkuste imitovat pohyb při běhu na lyžích, abyste se mohli lépe rozhodnout. Sportovní a závodní bota by měla být těsnější - pro maximální kontrolu a přenos síly při odrazu.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47