Jak připravit dítě na začátek školního roku

 Ostatní 
18. srpna 2015 20:22 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Konec prázdnin se už nezadržitelně blíží, tím pádem však i začátek školy. Děti se budou muset připravit na změnu denního režimu.  Wikimedia Commons/Biswarup Ganguly
Dva měsíce volnosti už pomalu končí, brzy znovu začnou školní povinnosti. Nespoutané děti plné energie je proto třeba usměrnit, připravit na běžný život a vrátit jim řád všedních dnů.

Obavy školáků z nového prostředí

Nástup do školy vnímá každé dítě jinak. Některé z nich se těší, jiné mají pochybnosti, trému, nebo přímo trpí stresem. Strach z nového není ničím výjimečným, a proto je od rodičů zodpovědné, pokud dítě na příchod do školy dopředu, například vyprávěním o škole, připraví. Zmíněný rozhovor o tom, jak dítě vnímá samotný příchod školního roku a z čeho má obavy, strach, případně trému, dává rodičům příležitost lépe svému dítěti porozumět, pochopit jeho případné obavy. Ale také je to možnost vysvětlit vašemu školákovi, že to, co prožívá, je úplně normální a že stejné pocity mají i jeho vrstevníci.

Vždyť i samotní rodiče si mohou zavzpomínat na první den v nové práci, nejistotu z nových, neznámých kolegů a spolupracovníků, šéfa, náplně práce a případných obav z neúspěchu. Něco podobného totiž bude první den prožívat i váš školák.

První dny a týdny školy jsou pro děti velmi náročné, protože jde o období návratu do rutiny učení, přípravy na vyučování a celkového soustředění se.

Z čeho mají školáci asi největší strach?

Stres, tréma a obavy samozřejmě souvisí s věkem školáka. Pro vyplašeného prvňáčka, který ve školní lavici ještě nikdy v životě neseděl, bude v tento velký den všechno úplně nové a objevné.

Děti, které už jsou školou nějaký ten pátek povinné, se naopak mohou těšit na své spolužáky, které v čase prázdnin neviděli, nebo třeba na své oblíbené kantory.

Na co se zaměřit nejvíce?

Podstata v přípravě mladších a starších dětí do školy tkví v samotném prožívání a vnímání těchto dětí. Děti, které chodí do školy, mohou mít také takzvané separační problémy, tím spíše děti, které dosud nikdy v životě nebyly pryč z domu nebo od rodičů.

Mladší školáci mohou mít navíc problémy i jiného rázu, mohou se strachovat, jak například najdou svou třídu, jak trefí na toaletu a podobně. Příkladů by se dalo nalézt určitě mnoho.

Starší školáci zase mají většinou obavy z toho, jak takzvaně zapadnou do kolektivu, zda si vůbec najdou kamarády, nebo jak je budou hodnotit jejich vrstevníci.

Nejdůležitější je školáka dobře motivovat

Bohužel zdaleka ne každý rodič ví, že pro dítě je nejdůležitější právě motivace, a proto by i první den ve škole měl být něčím výjimečným, na co váš školák v průběhu dalšího života jen tak nezapomene.

Pár tipů pro rodiče školáků

Vypravte se společně na procházku někam za město a při tom si s dětmi vyprávějte o tom, co je ve škole prima, a co zase není úplně ideální. Dítě by mělo mít pocit, že právě první den ve škole je něco nového, speciálního a v neposlední řadě důležitého. A to nejenom pro samotné dítě, ale i pro vás!

Můžete si také vašeho školáka například vyfotit a jeho fotografii pak připnout na nástěnku v jeho dětském pokojíčku, aby ho snímek podporoval a motivoval po celý rok. Důležité je, aby dítě vědělo, že má ve vás oporu a může se vám tudíž kdykoliv svěřit se svými problémy. Negativní pocity školáka, a ty dítě také čas od času má, jednoduše nekomentujte. Nicméně je akceptujte a berte zmíněné pocity jako normální součást prožívání dítěte, radí rodičům psychologové.

Nastolení pravidelného režimu

Po rozhovorech s vaším potomkem přichází na řadu poněkud nepopulární nastolení školního režimu, při kterém se výmluvám a průpovídkám typu: »Ale já ještě nechci jít spát, vždyť jsou prázdniny«, určitě nevyhnete. Pár dní před začátkem školního roku byste měli doma zavést bez kompromisů pravidelný režim. Důležité je dodržovat zejména hodinu, kdy dítě chodí spát. Při zavádění školního režimu buďte opravdu neoblomní.

Školák by měl z vašich společných rozhovorů vytušit, že díky spánku bude mít ve škole dost energie na zvládnutí všech úkolů a že učitelé nebudou brát ohled na jeho únavu jen proto, že se chtěl večer podívat na film nebo dohrát svou oblíbenou počítačovou hru. Vždyť v závěru má škola připravit žáka na jeho budoucí zaměstnání, kde přístup nadřízeného určitě nebude jiný.

Čas na regeneraci

Navzdory pevnému režimu by ale rodiče školákům měli dopřát také čas na oddech. Příliš mnoho aktivit, jako jsou domácí úkoly, učení, několik kroužků, apod. mohou vést k nadměrné únavě a horším výsledkům ve škole. Zlatou střední cestou je vyvážit povinnosti s odpočinkem a nechat dítěti občas prostor i na volno, jaké si, po poradě s vámi, určí.

V neposlední řadě by si měli rodiče uvědomit, že chození do školy je úkolem dítěte, a proto také příprava na blížící se školní dny by neměla stát pouze na rodičích.

Nákup pomůcek do školy

Nákup školních pomůcek může být příjemným, společně stráveným časem. Dítě si při něm, společně s vámi, určitě uvědomí, že školní rok se už opravdu blíží. Mělo by mít také možnost, po konsultaci s vámi, vybrat si všechny pomůcky, které ho budou v nejbližších dnech doprovázet při jeho úspěších i nezdarech ve škole.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...