Vyrobte si z libečku vegetu, maggi nebo sůl. Získáte tak výborná a zdravá dochucovadla
Ne nadarmo se libečku přezdívá zelené maggi. Má specifickou výraznou chuť i vůni, je výborný do polévek, ale i omáček, pomazánek nebo pod maso. Už naši předkové jej využívali také jako léčivku. Libeček totiž zlepšuje trávení a stimuluje trávicí šťávy. Čaj připravený z libečku má močopudné účinky a tudíž čistí krev a tělo zbavuje škodlivin.
Výluhem z libečku můžete zase úspěšně léčit kloubní potíže, jako je revma, artróza nebo dna. Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má ovšem kořen.
Libeček se dá uskladnit na pozdější dobu sušením i mražením. Klidně z něj ale lze vytvořit i chutné dochucovadlo. Přinášíme vám tři varianty.
Libečkové maggi
Receptů na libečkové maggi existuje mnoho. Některé jsou jen z maggi, soli a oleje, jiné v sobě obsahují více bylin. Zkuse třeba tento recept, na jednu 250ml sklenici budete potřebovat tyto ingredience:
- 4 hrsti listů a stonků libečku
- 1 hrst listů kopřivy
- celerová nať
- 1 citron
- 1 lžíce rostlinného oleje
- 2 lžíce soli
Listy a stonky pečlivě omyjte a nakrájejte nahrubo. Dejte do mixéru, zakápněte citronovou šťávou a olejem, vsypte strouhanou kůru z ½ citronu a sůl a rozmixujte dohladka. Rozdělte do sklenic a uchovávejte v lednici.
Domácí vegeta
Jestliže rádi k vaření využíváte kořenicí směs známou jako vegeta, nemusíte za ni utrácet v obchodě peníze. Snadno si ji vyrobíte i doma. Připravte si tyto ingredience:
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 3 mrkve
- 1 celer
- 1 pórek
- 2 hrsti čerstvého libečku
- 1 hrst pažitky
- 1 hrst čerstvé petrželky
- sůl
Všechnu zeleninu a bylinky umyjte a nechejte uschnout. Zeleninu nastrouhejte nahrubo, bylinky nasekejte. Pak směs sušte v sušičce potravin při teplotě 45 °C přibližně 3 až 4 hodiny. Směs v průběhu sušení kontrolujte. Pokud sušičku nemáte, můžete směs dát do trouby na plechu vyloženém pečicím papírem. Sušte při teplotě 50 °C a nechejte si pootevřená dvířka, ať má kudy odcházet vlhkost. Sušenou směs nakonec přendejte do sklenice, přisypejte sůl a zavíčkujte. Pro obměnu chuti můžete přisypat také sušené lahůdkové droždí.
Libečková sůl
Výborná k dochucení jídel je také libečková sůl. Můžete si ji připravit jen z libečku, nebo k němu přidejte i další bylinky, třeba šalvěj, majoránku, popenec, bazalku, petržel, dobromysl, rozmarýn či celerovou nať. Záleží to čistě na vás. Na libečkovou sůl budete potřebovat tyto ingredience:
- středně velkou mísu čerstvého libečku
- šálek hrubozrnné soli
Libeček nasekejte mixérem najemno a přidejte hrubozrnnou sůl. Hmotu rozetřete rovnoměrně na plech vystlaný pečicím papírem a sušte v pootevřené troubě při teplotě 50 °C. Takto upravenou sůl nasypejte na maso nebo pečenou zeleninu. O tom, že libeček má skvělé účinky i na plíce nebo alergii, jsme psali zde.