Správný výběr tiskárny je velmi důležitý nejenom z hlediska výkonu, ale zejména z hlediska budoucích nákladů na tisk.

 Ostatní 
09. ledna 2016 11:51 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ať už pracujete z domova, nebo tiskárnu potřebujete pouze k osobním účelům, jedná se o nepostradatelnou součást domácností a kanceláří.  Wikimedia Commons/3dball
Možnost si něco vytisknout doma nebo v domácí kanceláři jistě patří k užitečným a v některých případech nezbytným aktivitám, na kterých leckdy stojí rodinné blaho, případně Váš business. Mít data, texty, nebo obrázky, vytištěné v ruce (a po ruce), je zkrátka občas potřeba.

Dnes je výběr nové tiskárny paradoxně složitější než v minulosti. Ještě před pár lety to bylo jasné – do kanceláře laserovou, domů inkoustovou a hotovo. Pokrok ve vývoji jednotlivých technologií ale mimo jiné způsobil, že se zásadní rozdíly v ceně a kvalitě tisku začínají stírat.

Zvažte své potřeby


Plánujete tisknout fotografie, studijní materiály, faktury či jiné dokumenty? Bude tiskárna určená k domácímu občasnému použití, nebo bude sloužit deseti kolegům v účetní firmě? Všechny tyto otázky je důležité při výběru tiskárny zodpovědět.

Zatím co velká účetní firma ocení zátěžovou tiskárnu či multifunkční zařízení, které zvládne zvýšený nápor v období daňových přiznání, v domácnosti Vám k občasnému tisknutí dokumentů, či studijních materiálů bohatě postačí malá černobílá stolní laserová tiskárna.

Multifunkční zařízení


V posledních letech se na výsluní dostávají tzv. multifunkční tiskárny, které dokážou navíc skenovat, kopírovat a v některých případech i faxovat. Pro tyto přístroje platí stejná vodítka jako pro jednoúčelové tiskárny, navíc pak hraje roli také kvalita kopírky a zejména skeneru. Pro běžné použití stačí jakýkoliv skener, ale prvotřídní snímání fotografií nebo stránek z časopisu není výsadou všech. Budete digitalizovat starší fotoalba anebo pouze sem tam skenovat a kopírovat texty či úřední dokumenty? I takové otázky byste si měli zodpovědět. Dodejme, že kvalita skenování těchto multifunkčních zařízeních je zpravidla nižší než u samostatně prodávaných skenerů. Stejně tak rychlost kopírování nedosahuje rychlosti jednoúčelových kancelářských kopírek. K profesionálnímu použití se proto kombinované přístroje tolik nehodí.

Inkoustové tiskárny


V současnosti jsou pro domácí použití nejpopulárnější inkoustové tiskárny. Jsou vhodné k tištění fotografií, grafiky a menšího až středního objemu textu. Tisknou barevně, ale lze nastavit také černobílé tištění pro snížení tiskových nákladů. Pozor, některé modely však odmítají tisknout, jakmile jim dojde některá z barevných náplní – a to i kdybyste chtěli tisknout pouze v odstínech šedi. Takové přístroje nutí uživatele k nákupu barevných náplní, i když je nepotřebují.

Běžné jednoúčelové inkoustové tiskárny jsou levné, ale i ceny základních multifunkčních zařízení jsou v mnoha případech velmi příznivé. Protiváhou nízké pořizovací ceny však mohou být vyšší náklady na tisk. Zcela jednoznačný vztah mezi cenou tiskárny a tiskovými náklady ovšem neexistuje. Ani dražší modely nemusí být z hlediska spotřeby inkoustu úsporné.

Jistou nevýhodu inkoustových tiskáren je skutečnost, že používají určité množství inkoustu i mimo samotný tisk - při čistění tiskové hlavy. Takzvané samočisticí cykly slouží k ochraně jemných tiskových trysek před ucpáním zasychajícím inkoustem. Při intenzivním tisku není objem dodatečně spotřebovaného inkoustu příliš výrazný, pokud však budete tisknout jen občas pár stránek, čisticí cykly se mohou na tiskových nákladech výrazněji projevit. Dodatečná spotřeba inkoustu se model od modelu výrazně liší. V některých případech jsou náklady na jeden list při sporadickém tisku až 6,5krát vyšší než při tisku intenzivním.

Laserové tiskárny


Laserové tiskárny obvykle tisknou pouze černobíle, ačkoliv jsou k dostání i modely tisknoucí v barvách - jsou však trochu dražší, a tak se uplatní spíše na pracovišti. Laserové tiskárny vynikají v tištění textu, a to jak kvalitou, tak rychlostí tisku zejména mnohastránkových dokumentů. Pokud tedy plánujete tisknout velké objemy textu, představují černobílé laserové tiskárny ideální volbu. Lze je doporučit zejména lidem pracujícím s textem, studentům vysokých škol a své místo najdou i v kanceláři.

Laserové tiskárny včetně barevných nejsou tak všestranné. Nehodí se k tisku fotografií, neboť laserová technologie nedokáže plně využít vlastností speciálních fotografických papírů, které jsou předpokladem kvalitních snímků. Kvalita barevného tisku na běžný papír je však u obou technologií víceméně srovnatelná.

Ceny laserových tiskáren v posledních letech klesají, v průměru jsou však stále dražší než inkoustové. Na druhou stranu mohou mít laserové tiskárny nižší celkové náklady na tisk. Náplně s tiskovou barvou (tonerem) sice stojí více než inkoustové náplně, ale leckdy vystačí na tisk několika tisíců stránek. Nespornou předností je pak skutečnost, že laserové tiskárny nemají na rozdíl od inkoustových výše zmíněnou dodatečnou spotřebu barev. Toner má také delší životnost, na rozdíl od inkoustu postupem času nevysychá. Nicméně je třeba opět upozornit, že náklady na tisk se výrazně liší model od modelu a i mezi inkoustovými najdeme poměrně úsporné modely.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Čeští slavní herci, kteří odešli až příliš brzy. Ovládly je nezvladatelné touhy i rodinné prokletí

Styl

Nová studie prokázala, že neschopnost balancovat na jedné noze znamená riziko smrti do 10 let

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu