Jedlá soda je levná surovina s úžasnými účinky. V domácnosti má široké využití

 Ostatní 
28. února 2021 16:54 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jedlá soda vám pomůže při vaření, úklidu i péči o pleť Pixabay
Jedlou sodu má skoro každý z nás doma. Používáme ji hlavně při vaření nebo jako první pomoc při pálení žáhy. To ovšem není vše, k čemu všemu ji lze využít. V našem článku se dozvíte i to, že vám pomůže klidně i v osobní hygieně.

Její možnosti ocení hlavně ti z nás, kteří neradi používají při úklidu chemii. Je to totiž levný a ekologický čisticí přípravek a je velmi efektivní při odstraňování pachů. Tato látka se rozkládá pomocí tepla na uhličitan sodný, oxid uhličitý a vodu. Je tedy neškodná i našemu zdraví a přírodě. A kde všude ji využijete?

Vaření

Když budete nakládat luštěniny do vody, aby vám změkly, zkuste přidat i lžičku jedlé sody. Luštěniny by se měly stát lépe stravitelné a nebudou vás tolik nadýmat.

Velmi pozitivní výsledek bude mít i v tom případě, když ji přidáte do vody k vařící se zelenině. Ta by neměla při vaření ztratit svou krásnou barvu. A nic nepokazíte ani tím, když sodu přidáte do marinády k masu. Bude křehčí.

Odstranění zápachu

Soda rovněž pohlcuje prach a zápachy. Stačí ji nasypat na požadované místo, kde chcete pach odstranit, a nechat působit. Vhodnými adepty jsou třeba koše na odpadky nebo pelechy vašich zvířecích společníků.

V neposlední řadě pomůže i s pachem v lednici. Chladničku vypněte a vyndejte všechny potraviny. Na vlhký hadřík nasypejte trochu sody a vše s ní vyčistěte a ještě jednou přetřete čistým hadrem. Nakonec přidejte ještě misku s jedlou sodou a nechte přes noc, nejlépe celý den, působit v zavřené lednici. Další den již můžete misku vyndat a chladničku pustit.

Úklid

Pokud smícháte vodu s jedlou sodou jedna ku jedné, tak si tím vytvoříte náhradu tekutého písku a můžete směs použít místo něj. Naneste ji na nežádoucí špínu a nechejte chvíli působit. Poté jen setřete a omyjte.

Při smíchání sody s octem nebo citronovou šťávou můžete tento mix využít na odstranění vodního kamene.

Pokud se chcete poprat s připáleninami, i zde vám tento prášek pomůže. Stačí nasypat na postižené místo, zalít horkou vodou a nechat přes noc působit.

Nahradit vám může i různé chemie do odpadu. Jednoduše nalijte horkou vodu do odpadu, nasypejte jedlou sodu, kterou necháte pár minut působit, a zalijte ji octem smíchaným s horkou vodou. Na 10 minut otvor zazátkujte a po otevření zalijte opět horkou vodou. Odpad bude krásně čistý.

Osobní péče

Pokud se hodně potíte, použijte sodu jako pudr do podpaží. Zabrání tak nežádoucímu pachu. Dobře poslouží i jako náhrada za mastičky na hmyzí štípance. Stačí vytvořit kašičku z vody a sody.

Skvěle bělí i zuby a nahradí i obličejový peeling. V těchto dvou případech ale není dobré využívat ji často. U zubů ji používejte pouze párkrát za měsíc, abyste si nepoškodili zubní sklovinu, nebo nedráždili dásně. U obličeje také jen čas od času, aby vám neuškodila. Další tipy na to, jak si doma vyrobit peeling, najdete zde.

Využití je zkrátka nespočet a mnoho dalších tipů je plný internet. Lze vyrobit i šumivé bomby, využít ji proti akné nebo místo suchého šamponu. Co si vyberete, je jen na vás.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

Ranní škrábání zmzlého skla na autě může způsobit škody. Existuje lepší a rychlejší způsob

Zavřít reklamu