Úklidové tipy pro alergiky

 Ostatní 
22. dubna 2021 10:40 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Mikrovlákno je ideálním pomocníkem Depositphotos
Boj s prachem je často nekonečný příběh. Mnohé hospodyňky potvrdí, že mohou klidně každý den uklízet, a stejně na prachovce nějaké nečistoty ulpí. Pokud je to i váš případ, zkuste některé techniky uklízení vylepšit či lehce pozměnit.

Někdy stačí i maličkosti, které pomohou dovést tento nerovný boj ke sladkému vítězství.

Ideální vlhkost i pravidelné větrání

Zřejmě nejhorší je stav, kdy se prach doma víří, kdykoli projdete kolem skříňky nebo poličky. Má to poměrně snadné řešení, a sice zvýšení relativní vlhkosti v bytě či domě. V zimě se toho dá dosáhnout snáz, a to umístěním misky s vodou na radiátor, který zajistí její odpařování a zvlhčování klimatu v pokoji.

Ruku v ruce by s tím mělo jít také důkladné větrání jednotlivých místností, jelikož je prokázáno, že čerstvý vzduch pomáhá v boji proti prachu. Ale pozor, nesmíte nechat otevřeno příliš dlouho, aby vám domů nevlétl nepořádek zvenčí. Zejména v letním období to bývá prach z pole nebo zrnka pylu, které doma rozhodně neuvidíte rádi. Navíc je tento druh nečistot vcelku odolný, jelikož se na nábytek poměrně dobře přilepí a úklid je o to náročnější.

Volte antistatický materiál

Důležitá je také volba prachovky, která by měla být z mikrovlákna. To se vyznačuje antistatickými vlastnostmi, takže není třeba hadřík ani vlhčit. Pokud ji však nemáte po ruce, dobrou službu vám udělá také měkký bavlněný hadřík, který před použitím lehce navlhčíte, případně spolu s ním budete používat vhodný přípravek na nábytek se složkou proti prachu.

Jen vytírání nestačí

Nezapomeňte také pravidelně vysávat nejen koberce, ale i hladké podlahy. Možná vás to překvapí, ale třeba i na linoleum nebo plovoucí podlahu je vysavač se speciální hubicí velmi vhodným prostředkem pro jejich čištění. A pokud ještě na závěr povrch přejedete vlhkým mopem, prach bude pryč. Ale pozor, luxování podlah nechejte vždy až úplně na konec, jelikož na ně ještě během úklidu dopadne spousta smítek.

Během úklidu nezapomeňte pravidelně vytřepávat a klidně i vysávat různé textilie, které v místnosti máte. Nejedná se přitom jen o sedačku nebo přehoz, ale také záclony a závěsy, které bývají doslova semeništěm prachu. A zvláštní pozornost byste jim měli věnovat zejména ve chvíli, kdy máte doma alergika. Je to jedna z věcí, jejichž přítomnost v domácnosti nemocným vůbec nesvědčí. Čtěte také: Nápady do kuchyně, které vám ušetří čas, nervy i peníze

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Tech

Logo Apple na zadní straně iPhonu není jen tak. Co tajné tlačítko umí a jak jej odemknout

Zavřít reklamu