Kam se starými bateriemi

 Ostatní 
19. června 2016 17:54 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sběr baterií Internet
Použité baterie a akumulátory, nesprávně vyhazované s běžným odpadem, mohou vážně narušit životní prostředí. Po čase se z nich uvolňují škodlivé látky (zejména tzv. těžké kovy), které mohou znečistit půdu nebo spodní a povrchové vody. Těžké kovy obsažené v bateriích mají prokazatelně škodlivý vliv na lidské zdraví.

Sběrná místa jsou v prodejnách, školách, institucích i firmách


Zbavit se staré baterie ekologicky je v dnešní době poměrně snadné. Sběrná síť v České republice sčítá tisíce míst zpětného odběru baterií. Těžko se tak někdo může vymlouvat na nedostatek možností, kam starou baterii vyhodit. Povinnost odběru baterií mají prodejci elektra a vůbec všichni obchodníci, kteří baterie prodávají. Sběrné boxy se pak nachází ve školách, veřejných institucích, firmách i ve sběrných dvorech.

Autobaterie


Speciální kategorií baterií jsou autobaterie. I pro ně existuje vlastní sběrná síť, kde je bezplatně můžete odevzdat. Zpětný odběr autobaterií probíhá ve sběrných místech u prodejců autobaterií, u benzinových pump, v servisních střediscích či ve sběrných dvorech obcí. Někteří prodejci vám dokonce při odevzdání staré autobaterie poskytnou slevu na novou.

Proč baterie nepatří do komunálního odpadu?


Všechny baterie jsou označeny symbolem přeškrtnuté popelnice. Ta značí, že nepatří do komunálního odpadu, ale jsou určeny k recyklaci. Po vyhození baterie do komunálního odpadu jednak hrozí únik škodlivých látek do okolního prostředí, jednak se plýtvá cennými surovinami, které se z baterií získávají recyklací. Baterie obsahuje celou řadu škodlivých látek, mezi nimi i těžké kovy. Vyhodíte-li ji do popelnice, putuje s komunálním odpadem na skládku či do spaloven. Odtud se škodlivé látky mohou dostat do spodních vod a z vody až do organismu zvířat nebo lidí. V lidském organismu se pak těžké kovy hromadí v mozku, ledvinách či játrech a ohrožují jejich správné fungování. Výsledkem působení může být i rakovinové bujení. Zásadní význam má pak recyklace baterií, při níž dochází k opětovnému získávání cenných surovin. Na skládkách každý rok zbytečně končí statisíce kilogramů zinku či železa. Těžba kovů je přitom finančně náročná a devastuje životní prostředí. Při recyklaci železa lze například ušetřit více než 70 % energie oproti jeho získávání ze železné rudy.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda