Co vám říkají symboly na vašem oblečení

 Ostatní 
29. dubna 2016 19:47 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
S pracími symboly se setkáváme na všech druzích oblečení.  Internet
Chcete vědet, co znamenají malé symboly na etiketě na vašem oblečení? Tyto prací symboly vám řeknou, jak se máte starat o vaše oblečení a všeobecně vám ukáží maximální možné ošetření, které šaty snesou.

Porozumějte základu


Nejdřív porozumějte základu. Stejně jako u dopravní značky, i tady se zajímejte nejdřív o základní tvar ikony:

Vanička: symbol praní

Kroužek: symbol čištění

Trojúhelník: symbol bělení

Čtverec: symbol sušení

Žehlička: symbol žehlení

Praní


Číslo ve vaničce znamená, s jakou nejvyšší teplotou prádlo lze prát. Pokud je vanička podtržená, znamená to, že praní musí být šetrné. To znamená s pozvolna klesající teplotou máchání a s mírným odstředěním prádla. Přerušované podtržení pak určuje mírné máchání i odstřeďování a zakázané ruční ždímání. Dvojité podtržení pak vám ukazuje, že máte výrazně zredukovat množství prádla v pračce, nejlépe na jednu třetinu bubnu.

Vanička s vnořenou rukou znamená ruční praní prádla s teplotou vody max. 40 °C. Pokud je vanička přeškrtnutá, pak se prádlo nesmí prát.

Čištění


Chemické čištění je trochu složitější a zajímá se o ně většinou jen specializovaná prádelna. Základem je písmeno F, které ukazuje standardní postup chemického čištění (používá se trifluortrichlorethan a těžký benzín). Nesmí se však používat rozpouštědla. Značka P umožňuje používat určitá rozpouštědla (např. tetrachlorethen, monofluortrichlormethan). A pak rozšiřuje tuto řadu o trichlorethen. W je značka pouze pro mokré čištění.

Přeškrtnutá značka chemického čistění znamená, že se oblečení nesmí chemicky čistit nebo v případě přeškrtnutého W nesmí chemicky mokře čistit.

Pokud je značka podtržena, pak se může čistit s omezeným přidáním vody, za mírného mechanického působení nebo za zvýšené teploty.

Bělení


Prázdný trojúhelník nebo s vepsaným „cl“ uvnitř znamená, že lze bělit s přípravky obsahujícími chlór. Přeškrtnutý trojúhelník pak zakazuje bělení. Vyšrafovaný trojúhelník umožňuje jen oxygenová bělidla.

Sušení


Zde se nejčastěji setkáte se čtvercem s kolečkem uvnitř. Když je přeškrtnutý, nesmí se sušit v bubnové sušičce. Když přeškrtnutý není, bývají uvnitř ještě tečky – dvě znamenají standardní sušení, jedna tečka pak sníženou teplotu. Další čtvereček teď už bez kroužku, ale s jednou čárkou uvnitř znamená, že lze prádlo sušit na šňůře. Pokud jsou tam čárky tři, pak musíte prádlo sušit naplocho.

Žehlení


Symbol žehličky je uvnitř doplněn tečkami, které znamenají maximální tepotu dotykové plochy. Tři tečky: 200 °C, dvě tečky: 150 °C, jedna tečka: 110 °C. Přeškrtnutá žehlička znamená samozřejmě, že se prádlo nežehlí. Můžete ještě objevit ikonku s vystupující párou pod žehličkou. Ta doporučuje, nebo naopak zakazuje (při přeškrtnutí) žehlení s napařováním.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...