Slunéčko východní nevysávejte, zamoříte si celý spotřebič

 Ostatní 
30. června 2021 14:30 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vypadá sice jako klasická beruška, ale jde o invazivní druh slunéčka východního Pixabay
Slunéčko východní není sice moc oblíbené. Na druhou stranu i tento druh hmyzu umí být prospěšný. Víte čím?

Slunéčko východní (Harmonia axyridis, syn. Coccinella axyridis) se v našich končinách objevilo kolem roku 2006 z východní Asie a ve velmi krátké chvíli se začalo invazivně šířit. Jde o velice žravý druh, který dokáže zlikvidovat nejenom mšice, ale bohužel také naše české berušky. Kromě toho může také velmi nepříjemně kousnout. Poradíme vám, jak se nezvaného hosta zbavit. 

Ochrana citrusů 

Slunéčko východní se z Asie dostalo do Ameriky, kde mělo sloužit v boji proti červům, kteří napadají citrusy. A protože se v boji osvědčilo, začali jej zemědělci používat i na jiné škůdce. Netrvalo dlouho a slunéčko se dostalo přes oceán do Evropy.

Rozdíl mezi beruškou

Na rozdíl od našeho slunéčka sedmitečného je to východní větší, dosahuje i délky až devět mm. Kromě toho je východní slunéčko barevně variabilnější. Nejčastěji se můžete setkat s formou červenou s 19 černými tečkami. Jejich sytost a velikost  se liší podle teploty, během níž se brouk vylíhl. Pokud byly teploty vysoké, mohou se někteří jedinci objevit i bez teček, naopak chladnější dny zase způsobují tečky výrazně černé a ve větším počtu.

Negativum je žravost 

Velká užitečnost slunéčka je zároveň i jeho velkým negativem. Je totiž skutečně moc žravé. Dokáže spořádat obrovské množství hmyzu od mšic přes larvy, kukly a nepohrdne dokonce ani vlastními potomky. A pokud má nedostatek potravy, je ochotno se vrhnout i na ovoce, jako jsou jablka, hrušky nebo vinná réva. Na tom by nebylo nic až tak hrozného, ale slunéčko do plodů vypouští hořký, páchnoucí a dokonce jedovatý alkaloid. A tím pádem je ovoce znehodnoceno a nedá se dál používat. 

Podzimní nálety

Na podzim se slunéčka východní velmi často stahují do lidských obydlí. A pokud se mu něco nelíbí, dokáže i kousnout podobně jako komáři. Kromě toho vypouští oranžovou tekutinu, která vytváří nepříjemné, trvanlivé skvrny. Tyto toxiny jsou agresivní ve styku se sliznicemi, takže je určitě vhodné si po styku se slunéčkem umýt ruce. V žádném případě si nemněte oči. Může to být i hodně nepříjemné a u některých lidí to může vyvolat i alergii.

Pozor na vysavač

Dříve se hodně radilo slunéčko jednoduše vysát. Tato metoda se ukázala jako neúčinná. Pokud se totiž do vysavače dostane větší množství toxinů, bude vám ještě hodně dlouho zapáchat. Mnohem jednodušší je vzít smetáček a lopatku, vymést je a dát zpět do přírody. Ale pozor - odneste je alespoň 5 km od domu, jinak je tam máte znovu. Aby se k vám slunéčka neustále nestěhovala, zvažte instalaci sítí proti hmyzu. Jak je čistit a jak s nimi nakládat během zimy jsme psali zde. Jako účinný odpuzovač se jeví chlorový přípravek, kterým stačí umýt venkovní parapety a rámy oken. A jestli nemáte problém s hubením hmyzu, kupte si sprej a postříkejte je.

 Zdroj info: www.orkin.com, www.hunker.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod