Nákup hrnců a pánví. Jak vybrat z mnoha materiálových variant i podle typu sporáku

 Ostatní 
20. května 2021 17:48 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Záleží na tom, zda vaříte na plynovém či jiném sporáku Depositphotos
Vybrat správný hrnec či pánvičku je dnes poměrně velký oříšek. Nádobí se nabízí v mnoha materiálových i tvarových variantách, navíc se na každý sporák hodí něco jiného.

Na co byste se při koupi nových kuchyňských pomocníků měli zaměřit, shrnujeme na následujících řádcích. Design totiž rozhodně není to nejdůležitější.

Můžete volit podle vkusu

Vaříte-li na klasickém plynovém či elektrickém sporáku, můžete být v klidu. Ať koupíte jakýkoliv hrnec či pánvičku, odvedou svou službu na výbornou, takže v podstatě v tomto případě můžete klidně vybírat podle designu, který se vám líbí.

Na co však rozhodně myslete, je velikost kupovaného nádobí. Pokud je vás v domácnosti více, určitě sáhněte po hrnci či pánvi, jejichž průměr je minimálně pětadvacet centimetrů. Jinak strávíte u plotny desítky minut, než například dosmažíte pro všechny řízky, a samozřejmě spotřebujete i dvojnásobek energie, takže se vám úspora ceny za menší nádobí v konečném důsledku vůbec nevyplatí.

Specifika sklokeramické desky

Občasné problémy byste mohli mít s některým druhem nádobí v případě, že máte sklokeramickou desku. Podmínkou, aby dobře fungovala, je to, že má rovné dno, které pokryje celou varnou plochu. Pokud je dno hrnce prohnuté či jinak zdeformované, určitě takové nádobí na tento typ vařiče nepoužívejte.

Minimálně z toho důvodu, abyste nespotřebovávali mnohem víc elektrické energie, než je ve skutečnosti potřeba. Pokud totiž dno na varnou desku nedoléhá, ta stále přitápí, aby nádobí prohřála. Takže vaření v takovém hrnci by se vám časem mohlo pěkně prodražit.

Dno s obsahem ocele

Pokud máte ve své kuchyni vařič v podobě indukční desky, můžete si na jednu stranu gratulovat, na druhou však s největší pravděpodobností budete muset vyrazit na nákup. Aby deska fungovala, musíte při vaření používat výhradně hrnce a pánve, které mají takzvané feromagnetické dno. Jinými slovy by měla být jeho součástí ocel.

Zda je nádobí to pravé, zjistíte buď díky symbolu cívky, který bývá vyražen na vnější straně dna, anebo jednoduchým otestováním. Stačí mít po ruce magnet, který by se měl na dno hrnce přichytit. Pokud se tak nestane, hrnec můžete poslat dál.

Při nákupu byste však neměli určitě myslet pouze na to, zda se vám hrnec líbí, ale také na materiál, ze kterého je vyroben. Každý je totiž určen pro jiný typ vaření a každý snese něco jiného. V některých případech může být dokonce škodlivý. Čtěte také: Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod