RAW STRAVA

 Ostatní 
21. července 2016 23:46 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Živá strava - raw food Internet
RAW food neboli syrová, "živá" strava je strava, jenž neprošla tepelným zpracováním (zahřátím nad 45°C) a jako taková je tedy plná aktivních enzymů, minerálů, vitamínů a kvalitních živin. Jakákoli tepelná úprava potravin nad 45°C (grilování, dušení, smažení...) ničí jejich nutriční hodnoty a enzymatickou aktivitu (enzymy = život), a mění jejich molekulární strukturu - ze syrových zásadotvorných potravin se po tepelné úpravě stanou potraviny kyselinotvorné. Tepelně upravené potraviny jsou tedy méně hodnotné, nepodporují naše zdraví, ale naopak (jsou toxické až karcinogenní). RAW food v praxi znamená stravování se především plody ovocných stromů a keřů, zeleninou, divokými bylinami, oříšky a semínky, mořskými řasami - syrovou rostlinnou stravou. Je to nejpřirozenější způsob stravování. Lidé, kteří se takto stravují, se nazývají vitariáni.

Jaké jsou typické potraviny a jídelníček RAW stravy?

Největší procento jídelníčku vitariána - člověka,který konzumuje pouze syrovou stravu - tvoří především ovoce, zelenina, saláty a semínka. Poté doplňkově ořechy a RAW sušené plody. Většina pokročilých vitariánů se snaží o mono stravu - jedí pouze jeden typ potraviny (jablka) a ty nemíchají třeba s hruškami. Po strávení si dá klidně hrušky, semínka, zelený salát. Málo kdy ale dohromady. Například kombinace ovoce - zelenina se vůbec nedoporučuje. Je to z důvodů rozličných trávicích mechanismů v našem žaludku. Pokud bychom snědli například banán s dýňovým semínkem dohromady, žaludek se musí rozhodnout, co stráví dříve. To druhé mezitím bude čekat a kvasit, než se dostane řada i na něj.

RAW jídelníček se tedy skládá především z rostlinných potravin bez tepelné úpravy a ve správných kombinacích.

Co v RAW food jídelníčku určitě nenajdeme?

Jak jsme si již ukázali, určitě tam nenajdeme žádná vařená jídla. Pokud tam budou nějaká, tak velmi krátce tepelně upravená. RAW je nejen o správném jídelníčku, ale důležitá je i čistota těla a konzumace co nejpřirozenějších potravin pro tělo. I když nemusí být výrazně tepelně upraveny, tak v RAW stravě nenajdeme žádné živočišné produkty. Nenajdeme zde ani kapku mléka, gram masa. Také v receptech nenajdete žádné živočišné tuky, másla, sýry apod. Jen vyjímečně zde najdete obiloviny z důvodu vysokého obsahu lepku vyjma ovesných vloček a světlé pohanky. Vše vychází z tvrzení, že tyto látky nejsou nijak prospěšné pro naše tělo. Zbytečně ho zatěžují při trávení a veškeré živiny, které z nich tělo má, dostaneme lepší cestou. Většina vitariánů jsou také vegani. Středobod, která rozděluje vegany a vitariány je med. Vegani med nejedí, protože je to živočišný produkt, med je ale RAW a obsahuje pro naše tělo cenné látky, tudíž ho vitariáni mohou.

V jídelníčku vitariána nenajdeme tedy žádné potraviny, které zbytečně zatěžují naše tělo. Od masa, přes mléko, obiloviny až například k nenaklíčeným luštěninám, které jsou v nenaklíčené podobě velmi těžce stravitelné.

Výhody RAW stravy

Pokud jste se ještě o RAW nikdy neslyšeli, můžete to pro vás být šok. Většina lidí se jako první ptá, zda ve stravě vitariánů něco nechybí. Obavy jsou ale zbytečné. V raw jíte mnohem pestřejší jídelníček a tělo tak dostane všechny důležité látky, které se v běžné stravě zničí při vaření. Navíc u živé stravy nedochází k imunitní reakci našeho těla. Nebudete tedy po jídle unavení a budete moci plně fungovat i s plným žaludkem. Díky živé stravě se vaše tělo pročistí, bude mít čas na obnovu a boj s nemocemi, na které doposud vaše tělo nemělo čas. Ušetříte také spoustu času a energie. Představte si, že vaši potřebu živin pokryje na celý den několik kusů ovoce, porce zeleninového salátu a hrst semínek. Odpadá zbytečně promrhaný čas při vaření. Navíc pokud nakupujete lokální sezónní potraviny - dokážete i ušetřit finance. RAW strava prospívá vašemu fyzickému a psychickému zdraví. Vyzkoušejte trochu odlišný způsob stravy. Třeba na pár dní.

Nevýhody živé stravy

Výhody převyšují nevýhody. Mezi hlavní nepříjemnosti patří špatná dostupnost živé stravy ve stravovacích zařízeních. Především v menších městech, kde stále fungují na výběru mezi gulášem a svíčkovou. Pokud mají něco zdravého, často to je ryba s bramborem a trochou zeleniny. Co se týče zdravotních nevýhod, je jich minimum. Asi jako hlavní nevýhodu bych uvedl raw v zimním období u našeho podnebného pásu. V zimě můžete mít pocit chladu a můžete mít potřebu si dát něco teplého pro zahřátí. Existují i RAW potraviny, které vás vnitřně zahřejí. Například skořice, či zázvor.

Jak přejit na raw v běžném životě?

RAW strava je prospěšná. Jak ji ale zařadit do jídelníčku? Doporučuji postupný přechod. Nejprve určitě vynechte tři hlavní nešvary lidské stravy. Maso, mléko a výrobky obsahující lepek. Již tím uvidíte na svém těle výrazný rozdíl. Pokud navíc přidáte do jídelníčku semínka a ořechy, výrazně se zlepší i vaše mysl. Co se praktického jídelníčku týče, doporučuji si například do zaměstnání vzít tašku plnou libovolného ovoce. Cokoliv seženete. Nejlépe sezónní, v akci apod. To jezte v jakémkoliv množství po celou pracovní dobu. Po pracovní době si zajděte někam na salát. Jsou pouze dvě důležité věci. 1. Nemít nikdy hlad - vždy mějte po ruce kus ovoce, zeleniny, nebo sáček výborného mixu. 2. A ovoce nikdy nejíst po zelenině. Pokud si už jednou dáte ve dni zeleninu, nechte si výrazný rozestup pro ovoce. Úplně nejlépe až na druhý den.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky