Jak správně čistit různé kovy

 Ostatní 
07. ledna 2020 08:31 / Mirka Malá
  7   1
📷
4 fotografie v galerii
Kovy v našich domácnostech potřebují údržbu Depositphotos
Příbory, stříbrné šperky nebo třeba chromované a měděné předměty a vybavení vaší domácnosti. To vše vyžaduje ochranu a speciální údržbu. Poradíme vám, jak kovy správně čistit.

Důležitá je hlavně údržba. Pokud totiž kovy čistíme pravidelně, zabráníme tím tvoření koroze. Její odstranění vyžaduje už účinnější metody. 

Příbory a nádobí

Jídelní příbory jsou asi nejčastějšími kovovými předměty, které doma čistíme. Měli bychom je dokonce omýt v mýdlové vodě hned po jídle, protože právě zbytky jídel i delší čas, který si příbory poleží ve dřezu, na nich zanechávají skvrny a korozi.

Pokud máte doma dokonce stříbrné příbory, přidejte do mýdlové vody ještě hořčici, která příbory zbaví zápachu z jídel. I pánve a hrnce se vyplatí umýt v mýdlové vodě a především pečlivě vysušit, aby některé materiály nezačaly rezivět.

Mosaz a měď

Na mosazné předměty ve většině případů postačí tradiční leštěnky na kov. Pokud je ale povrch příliš zaschlý, vyplatí se doma vyrobit speciální roztok ze čtvrt litru vody, lžíce soli a lžíce octa. Po vyčištění opět omyjeme v mýdlové vodě a vyleštíme leštěnkou.

Pokud máte například v koupelně měděné vybavení, zřejmě jste se již setkali s tím, že se na něm objevil zelený povlak. Tomu se říká měděnka. Postačí jej přetřít látkou namočenou v roztoku soli a octa a následně vyleštit klasickou leštěnkou na kovy.

Chrom

Pokud například v kuchyni používáte chromovaný odkapávač na nádobí, máte jistě starosti s tím, jak zachovat jeho čistotu. Je na něm vidět špína i mastnota a navíc bývá i nepříjemně zabarvený. Se špínou a mastnotou se vyrovnáme pomocí mýdlové vody a měkkého kartáčku. Na zabarvení zafunguje kapka čpavku přidaná do mýdlového roztoku. Následně je potřeba vše řádně opláchnout, vysušit a přetřít leštěnkou na chrom. 

Obecně ale platí, že všechny kovové povrchy nejvíce ochráníme, když je budeme impregnovat speciálními leštěnkami. U mosazných předmětů pomůže rovněž průhledný lak. Dále čtěte: Zatočte s rosením oken. Předejdete tím mnoha problémům.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu