Z venkovního jezírka je nutné některé rostliny vyndat a zazimovat
Vodní rostliny je vhodné na zimu přemístit do nevytápěné místnosti, tedy například do sklepa, na půdu či zakryté do skleníku (přímé slunce jim může uškodit, ale nesmí být ani potmě). Mírné mrazíky o teplotách těsně pod nulou přitom vodní rostliny zvládnou.
Kam s nimi
Pro vodní rostliny je nezbytné zajistit dostatečně velkou nádobu s vodou, do které se postupně vloží veškeré choulostivé vodní rostliny. Ideální je neponičit jim kořenový bal. Proto je možné použít různé děrované nádoby a květináče. Rostliny přitom nemusí být celé ve vodě, ale stačí jim trvalé vlhko.
Mezi běžně zazimovávané rostliny příbřežní zóny patří kosatce, pryšce, ďáblíci, vachty, blatouchy, pryskyřník velký a jiné včetně leknínů. Jak zazimovat jezírko jsme psali zde.
Co nechat venku
Hlubší, velká jezírka a rybníčky nepromrznou až ke dnu, proto v nich mohou zůstat orobince a další rákosové rostliny kořenící ve větší hloubce. Většinou s nimi zůstávají i otužilejší lekníny přivyklé na středoevropské zimy. Přezimují zamrzlé v ledu ve spánkovém stavu v pupenech. Plovoucí rostliny jako Salvinia natans přezimují ve formě zimních pupenů na dně nádrže. Submerzní rostliny přezimují bez problémů pod hladinou.
Kdy rostliny vrátit ven
Začátkem jara je nutné rostliny co nejdříve vrátit do jezírka. Můžete je nejprve rozdělit, přesadit i přihnojit. Oddenky leknínů a stulíků se doporučuje dělit jednou za 3-5 let v dubnu a květnu, dokud je voda chladná. Ostatní vodní a bahenní rostliny podle toho kdy začínají rašit, tedy když začínají přerůstat.