Z venkovního jezírka je nutné některé rostliny vyndat a zazimovat

 Zahrada 
29. října 2017 07:23 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Čím je jezírko větší, tím lépe v něm rostliny přečkají zimu Shutterstock
Zatímco v hlubokých vodách umí přežít zimu ryby i rostliny, v mělkých vodních plochách se to nemusí podařit. Pokud máte na zahradě jen malé jezírko, nezbývá vám, než vodní rostliny vyjmout a schovat.

Vodní rostliny je vhodné na zimu přemístit do nevytápěné místnosti, tedy například do sklepa, na půdu či zakryté do skleníku (přímé slunce jim může uškodit, ale nesmí být ani potmě). Mírné mrazíky o teplotách těsně pod nulou přitom vodní rostliny zvládnou. 

Kam s nimi

Pro vodní rostliny je nezbytné zajistit dostatečně velkou nádobu s vodou, do které se postupně vloží veškeré choulostivé vodní rostliny. Ideální je neponičit jim kořenový bal. Proto je možné použít různé děrované nádoby a květináče. Rostliny přitom nemusí být celé ve vodě, ale stačí jim trvalé vlhko. 

Mezi běžně zazimovávané rostliny příbřežní zóny patří kosatce, pryšce, ďáblíci, vachty, blatouchy, pryskyřník velký a jiné včetně leknínů. Jak zazimovat jezírko jsme psali zde.

Co nechat venku 

Hlubší, velká jezírka a rybníčky nepromrznou až ke dnu, proto v nich mohou zůstat orobince a další rákosové rostliny kořenící ve větší hloubce. Většinou s nimi zůstávají i otužilejší lekníny přivyklé na středoevropské zimy. Přezimují zamrzlé v ledu ve spánkovém stavu v pupenech. Plovoucí rostliny jako Salvinia natans přezimují ve formě zimních pupenů na dně nádrže. Submerzní rostliny přezimují bez problémů pod hladinou.

Kdy rostliny vrátit ven 

Začátkem jara je nutné rostliny co nejdříve vrátit do jezírka. Můžete je nejprve rozdělit, přesadit i přihnojit. Oddenky leknínů a stulíků se doporučuje dělit jednou za 3-5 let v dubnu a květnu, dokud je voda chladná. Ostatní vodní a bahenní rostliny podle toho kdy začínají rašit, tedy když začínají přerůstat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu