Pečujte správně o keře a koruny stromů! Mějte více druhů nůžek

 Zahrada 
15. června 2018 15:06 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Díky nůžkám bude vaše zahrada krásnější Pixabay
Péče o zahradu není jen sekání trávy, sázení semínek a trhání plevele, ale také stříhání keřů nebo korun stromů. Pokud chcete být správným kadeřníkem zahradních krásek, musíte si pořídit správné nástroje.

Klasické zahradní nůžky si poradí třeba s růžemi nebo s menšími větvičkami. Na silnější větve, ale naopak ani na tenká stébla trávy se nehodí. Pokud chcete mít pěknou zahradu a zároveň se nenadřít, pořiďte si vícero nůžek na různé práce.

Velikost nůžek

Čím je větev větší, tím větší a silnější by měly být nůžky. Na silné větve se nehodí malé nůžky, u kterých musíte vynaložit velkou sílu, můžete je zničit, ale také ublížit sami sobě. Stejně nepůjdete s obrovitými nůžkami třeba na bylinky, takže můžete zničit bylinky, nebo si s nůžkami něco udělat.

Záleží i na stáří větví a jejich vyschnutí. Námahu ušetří i teleskopická násada, jakou mívají některé nůžky na větve, trávu nebo živý plot. Kvalitu nůžek poznáte podle provedení čepele. Mezi nejodolnější materiály patří ocel, která odolává povětrnostním vlivům i vodě. Kvalitu můžete poznat i podle záruky od výrobce, která může být i na několik let.

Ideální bude, když se o nůžkách poradíte s odborníkem a před koupí si je pořádně osaháte. Sedět by vám měla rukojeť, neměly by pro vás být příliš těžké a je potřeba si zkusit něco zastřihnout nebo si stříhat naprázdno. Klidně si k tomu můžete přinést rukavice, pokud v nich na zahradě pracujete.

O nůžky musíte i pečovat. Nepokládejte je jen tak do záhonu nebo je nenechávejte na dešti. Převod občas promažte kapkou oleje. Při práci nůžkami nesmíte nic páčit a ani je nepřetěžujte.

Základní zahradní nůžky slouží k zastřihávání růží, menších keřů, ale také třeba malin, květin nebo bylinek. Mohou mít jednu nebo dvě pohyblivé čepele. Jednočepelové je možné používat na vystříhávání suchých větviček. Pro úpravu a tvarování se lépe používají dvoučepelové nůžky. Jejích výsledkem je hladký a čistší řez. Jednočepelové nůžky vytvářejí větší tlak. Stříhání ulehčuje pákový mechanismus.

Námaha i čas

Silnější větve je možné i prořezat, ale chce to hodně námahy a času. Rychlejší je to s pákovými obouručnými nůžkami na větve. Ustřihnete s nimi větve i o průměru pět centimetrů. Hodí se tak na stromy i keře. Pořídit můžete i jednočepelové typy vhodné na suché větve nebo dvoučepelové na čerstvé dřevo. Mají spodní čepel ve tvaru háku, takže nehrozí vyklouznutí větve.

Na větve ve větších výškách se hodí univerzální nůžky s dlouhou násadou. Platí to i pro husté keře. Nůžky se liší váhou a délkou násady. Kvalitní výrobky umožňují natáčení do stran. Nejdelší lze nastavit na délku až čtyř metrů, takže se s nimi lze dostat do výšky šesti metrů. O kácení stromů na zahradě jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...