Tyhle rostliny se ještě teď vyplatí pěstovat v truhlíku

Umístěte je na balkon, terasu či zahradu, všude vyniknou
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
25. července 2018 07:57 / Pixabay
  0   0
Pohnutky k pěstování balkonových rostlin mohou být nejrůznější, někdo má skromný balkon, jiný velikou terasu, a u jiného jde o jedinou možnost, jak venku pěstovat zeleň a krásné květiny.

Všechny vyjmenované případy mají něco společného, využívající rostliny v květináčích, truhlících a dalších nádobách. Tento způsob pěstování na jednu stranu vyžaduje určité zvláštnosti v péči, na druhou stranu ale otevírá mnohé možnosti, jak využít známé i netradiční metody.

Mobilní zahrada

Pěstování ve vědrech a nádobách nezní zrovna lákavé, a tak se ujaly pojmy jako hrnková nebo mobilní zahrada. Mobilní jsou tu pochopitelně rostliny, které tu na rozdíl od opravdové zahrady můžete libovolně rozmisťovat, přestavovat a aranžovat. V květináči nebo v jiné nádobě můžete na balkoně nebo terase dokonce pěstovat teplomilné druhy rostlin ze vzdálených krajin, které by normálně vysazené v zahradě trvale nepřežily. Přes zimu můžete rostliny uschovat před mrazem v domě nebo ve vytápěném skleníku.

Správný výběr

Musíme vybrat druhy rostlin odpovídající nárokům na dané místo. Balkony a terasy se často rozdělují na jižní, severní, západní a východní, Je jasné, že jižní balkon dostává přímého slunce nejvíce, severní nejméně. Při takto jednoduchém členění nesmíme zapomínat například na stínící budovy nebo vysoké stromy. Převážná část rostlin má ráda světlo a slunce. Ale spoustě nedělá dobře, jsou-li vystaveny prudkému letnímu slunci.

Nádoby by měly být pěkné, ale zároveň vhodné pro určité rostliny. Důležitější než její vzhled je její obsah, tedy zemina neboli substrát. V ní se rostliny zakotvují svými kořínky, z ní si berou vodu a výživu. Platí, že jestli na něčem opravdu nemáme šetřit, pak je to zemina v nádobách.

Než nádoby naplníme zeminou, měly by být v nádobách otvory pro odtok přebytečné vody. Keramické nebo terakotové nádoby před osázením vložíme na 1 - 2 dny do vody, aby nasákly a neodebíraly vlhkost ze substrátu po osázení rostlinami. Starší nádoby očistíme horkou vodou.

Normální květinová zemina obsahuje velký podíl rašeliny. Má řadu pozitivních vlastností: strukturu, schopnost zadržování vody, nízký obsah solí. Nevýhodou je, že snadno vysychá.

Pravidla zalévání

  • Zaléváme bez kropítka, abychom dostali vodu přímo ke kořínkům. Samotné rostliny bychom neměli vůbec kropit.
  • Nezaléváme při prudkém slunci, nejvhodnější doba je ráno nebo večer. Pokud zaléváme v noci, lijeme mezi listy, pokud jsou rostliny mokré, snadno podléhají různým houbovým chorobám.

Výběr stanoviště

Po celé léto je k dispozici široká paleta barev a tvarů. Kromě některých trvalek převládají především letničky. Letničky jsou ze zahradnického hlediska rostliny, které po odkvětu odumírají a na rozdíl od trvalek již znovu nevyraší. Zato nabízejí během svého krátkého života nádhernou záplavu květů, která trvá často až do podzimu.

Musí mít slunce: gazánie, okrasný tabák

Středně milující slunce: sanvitálie, afrikán, verbena

Snášející polostín: begónie, pantoflíček, měsíček, petúnie, nestařec, lobelka

Stínomilné: hlíznatá begonie, kejklířka

Případně si vyberte některou z nejkrásnějších letniček. A kde nekvetou letničky, nastupují dřeviny. Keře mohou zůstat venku po celý rok, často dokonce bez ochrany před zimou. K nejrůznějším keřům vhodným k pěstování v nádobách patří zakrslé jehličnany. Stísněný prostor způsobuje, že rostou pomalu a omezuje jejich růst.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu