Sezona grilování začala. Nezanedbávejte čištění grilu
Do boje se špinavým grilem určitě nenastupujte s drátěnkou, nožem nebo tekutým pískem v ruce. Pravděpodobně špínu odstraníte, ale vašeho zahradního společníka můžete nenávratně poškodit. Spolu s nečistotou půjde pryč totiž i lak. Volte raději speciální sprej, který seženete všude, kde se prodávají grily.
Popel musí pryč
Pokud máte gril na uhlí, tak z kotle nejprve pomocí kartáče odstraňte nečistoty. Vyhodit se také musí vyhaslý popel, protože jinak absorbuje vzdušnou vlhkost a může pak způsobovat předčasnou korozi dílů, které jsou s tímto popelem v kontaktu. Následně použijte speciální sprej, který zbytek nečistot rozpustí. Na závěr kotel důkladně vypláchněte vodou.
V případě plynových grilů je výhoda, že je můžete rozebrat a jednotlivé díly čistit mimo gril. Postup je stejný jako u grilu na uhlí. V čistotě je nutné udržovat i otvory na odtok tuku. Do mytí se pusťte, až je gril vychladlý. Jaký vybrat plynový gril, jsme psali zde.
Do práce se pusťte hned
Zapomínat by se nemělo ani na rošt. Hlavní pomocník bude v tomto procesu hrát čisticí kartáč. Při nákupu se raději informujte, zda je kartáč vhodný pro váš typ grilu. Do práce se pusťte nejlépe ještě ve chvíli, kdy je rošt žhavý, protože z něj nejlépe dostanete nečistoty. Ideálně mosazným kartáčem odstraňte zbytky jídel, popel i zbytky briket. Po hrubém očištění je na řadě speciální odmašťující přípravek, který rovnoměrně nastříkejte na rošt. Nechte ho působit deset minut a následně grilovací rošt dobře omyjte horkou vodou.
Myslete však na to, že pro přípravu kvalitního a chutného masa je potřeba rošt čistit před grilováním, mezi přípravou jednotlivých chodů a samozřejmě po skončení grilování.