Konvalinky jsou krásné, ale rychle zaplevelí zahradu. Na co si dát při jejich pěstování pozor?

 Zahrada 
18. srpna 2018 12:03 / Marcela Plachá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nenáročná kráska je léčivá i jedovatá Pixabay
Konvalinky jsou ideální rostliny do vlhkých stinných míst pod vysokými stromy. Téměř samy vytvoří nádherný trávník plný bílých kvítků. Jsou sice jedovaté, ale současně také léčivé.

Konvalinka vonná je vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem, kterou z dálky poznáte podle vůně a malých zvonkovitých kvítků. Ty vyrůstají v řídkém jednostranném hroznu na stonku bez listů (stvolu). Květy jsou obvykle bílé. Plodem bývají červené bobule se dvěma až šesti modrými semínky. Konvalinky rostou nejčastěji na horských loukách a ve světlých lesích po celé Evropě. Konvalinka je pozdní jarní rostlinou, s jejímiž kvítky se setkáváme v květnu a červnu. 

Pěstování

Pěstování konvalinek je velmi snadné. Sázet je můžete na jaře od března do dubna, nebo na podzim od září do října. Volně rostoucí i uměle pěstované květiny potřebují zastíněné stanoviště s lehčí humózní hlinito-písčitou půdou, která je slabě kyselá a trvale vlhká. Takové půdy docílíte vydatným zrytím zeminy a promícháním s kompostem, listovkou nebo hnojem. Oddenky se vysazují do sponu 15x15cm. Vrcholek oddenku by měl končit těsně pod zemí. 

Konvalinkám se daří pod keři i vyššími stromky, kde mají podobné podmínky jako v přírodě. Množit je můžete brzy na jaře nebo na podzim (nejlépe v září) dělením trsů. Ty jsou spojeny dužnatými oddenky, které rozlámete rukou na několik dílů tak, aby každý obsahoval jeden „puk“ neboli zakončení obrostlé kořínky. Pak už je jenom znovu zasadíte a budete mírně zalévat. V zahradě rostou konvalinky velmi rychle, proto dávejte pozor na to, kam je vysazujete, aby vám neprorostly celým záhonem. Mohlo by se klidně stát, že po několika letech svými hustě prorostlými kořeny zahubí ostatní květiny v záhonu a stanou se téměř obtížným plevelem. Tuto schopnost můžete využít a použít konvalinku jako náhradu trávníku do stinných a vlhkých míst. 

Pěstování v květináči

Květy konvalinek můžete díky rychlení získat prakticky v průběhu celého roku. Pěstovat se dají i v nádobách, třeba na balkóně. Tam jim ale musíte zajistit dostatečné množství vláhy a držet je ve stínu. K výsadbě do květináčů se používá namíchaná směs kůry a rašeliny. Je také dobré je přihnojit tekutým hnojivem, ale jen v době, kdy kvetou. Rostliny můžete snadno narychlit. K rychlení se používají tříleté puky. K ranému rychlení je nutné zatemnění a teplota okolo 26 °C. Jakmile se na rostlinách prodlouží květní stonky, přeneste konvalinky v nádobách do místnosti s teplotou okolo 16 °C. Tam by měly zůstat, dokud nezačnou kvést, což trvá necelý měsíc. 

Nebezpečná jedovatost

Všechny části konvalinky obsahují glykosidy, které ovlivňují zejména činnost srdce. Nejvyšší obsah toxických látek je v květech a čerstvých listech. Otrávit se ale můžete i vodou z vázy, ve které byly konvalinky. Otrava se projeví nejprve zvracením, průjmem, posléze omámením, křečemi, srdeční slabostí až zástavou srdce. V léčitelství se od pradávna používá konvalinka pro posílení srdce, také při srdečních záchvatech, slabosti, bušení v hrudi a dokonce může pomoci i v případě infarktu. Doporučuje se i k posílení nervové soustavy a při bolestech hlavy. O pozitivních účincích se mluví také v případech epilepsie a vodnatelnosti. O jedovatých rostlinách na zahradě jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Tech

Čína má novou ponorku, pravděpodobně s tryskovým motorem

Zavřít reklamu