I nemocné listy můžete za určitých podmínek kompostovat

Některé druhy chorob dokáží přečkat v zimě i na listech
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
24. září 2020 09:59 / Depositphotos
  0   0
Začíná čas na podzimní úklid zahrady. Pokud i vy patříte k těm zahrádkářům, kteří si z rostlinného odpadu vyrábějí hnojivo, možná stojíte před otázkou, zda lze kompostovat i listy napadené nemocí.

Během roku napadá stromy celá řada houbových chorob. Je však zcela mylné domnívat se, že během zimy se těchto nemocí zbavíte. Řada chorob totiž dokáže bez problémů přezimovat na listech a na jaře znovu zaútočit, případně se přenést dál do okolí. Na tuto skutečnost byste měli myslet i v případě, že shrabané listí hodláte dát do kompostu. Lze to, ale jen za určitých podmínek. 

Izolované pytle

Životaschopnost plísní nemívá dlouhodobé trvání, takže i napadené listí můžete využít.  Nechce-li se vám na zahradě zakládat hromady, pak listí napěchujte do pytlů a na tři roky je uložte někam, kde budou chráněny před UV zářením a předčasně se nerozpadnou. K likvidaci zárodků chorob přispívá i vysoké teplo, které při rozkladu vzniká. Takže pytle můžete naskládat těsně vedle sebe a přikrýt starou dekou. 

Vytvořte peřinu

Z napadeného stromu byste měli odstranit nejenom všechny zbývající plody, zvláště, pokud je napadla například monilióza, a to nejenom ze stromu, ale také ze země. Pokud jste se rozhodli, že je dáte do kompostu, navrstvěte na ně ještě před příchodem zimy vysokou vrstvu jiného materiálu. Tím vytvoříte takovou mechanickou zábranu, díky níž se nemoc nebude moci šířit dál. Je potřeba, aby se v kompostu vytvořila teplota kolem 65 °C. Ta vám totiž spolehlivě zničí veškeré spory, včetně semen a oddenků plevele. Abychom této teploty dosáhli, je třeba bezpodmínečně dodržovat optimální poměr hnědého a zeleného materiálu. Jak správně založit kompost, jsme psali zde. První měsíc kompost jednou za týden provzdušněte přehazováním. Tuto práci vám může ulehčit otočný kompostér.

 Důkladná dezinfekce

Kromě plodů a listů nezapomeňte odstranit také napadené větve a výhony. Větve raději spalte. Zahradnické nůžky a ostatní použité náčiní je nutné po použití pořádně vydezinfikovat technickým lihem. Rány na větvích a kmeni na závěr ošetřete stromovým balzámem. Plody by se měly ze stromu odstranit ještě před opadem listí. 

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Věda & Vesmír

Uctívané ostatky svatého Jakuba, jednoho z 12 apoštolů, patří ve skutečnosti někomu jinému

Bydlení

Aby vám žehlička časem nezničila prádlo, potřebuje údržbu. Zbavte ji vodního kamene a připálenin

Zavřít reklamu