Vypěstujte si vlastní zázvor a budete zdraví celou zimu

 Zahrada 
05. září 2018 10:58 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pěstování chutného štiplavého kořene není žádná věda Shutterstock
Chladné měsíce opět pomalu přicházejí a my se musíme připravit na epidemie chřipek, viróz a nachlazení. Možná to ale letos zvládnete bez nich. Vypěstujte si doma svůj zázvor a využívejte jej jako přírodního preventivního léku.

Původně pochází tato rostlina z Číny, kde je hojně využívána více než 3 000 let. Právě v čínských oblastech je dokonce hned po soli nejčastěji používanou potravinářskou surovinou. Vždy ale rostl také v tropických oblastech. K nám se dostal až během období Antiky.

Pro silnou imunitu

Zázvor je trvalka příbuzná s kurkumou či kardamonem. Chuť má palčivou a lehce citronovou. Používá se jak v kuchyni, tak i v léčitelství. Likviduje zárodky rýmy, nachlazení i chřipky. Léčí dokonce i některé žaludeční obtíže. Zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a zároveň také neutralizuje žaludeční kyseliny.

Díky tomu je také velmi často využíván jako lék při nevolnosti. Ať už se jedná o nevolnost cestovní nebo těhotenskou. Nastrouhaný zázvor působí i jako lék proti nadměrné plynatosti. Dokáže tělo rozehřát a dodat mu potřebnou energii. Protizánětlivé a analgetické účinky zázvoru pak mohou také pomáhat utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů, například u revmatické artritidy.

Kvalitní kořen

Sehnat v obchodech kvalitní zázvor není až takový problém. I když v některých případech – zvláště v některých obchodních řetězcích – můžete mít s jeho kvalitou problém. Vždy kupujte výhradně čerstvý kořen. Poznáte to podle toho, že má vyšší hmotnost a dužina je tužší. Vyzrálejší oddenky jsou i palčivější.

To se hodí zejména při strouhání. Pokud budete zázvor chtít krájet na kolečka nebo z něj dělat kandovanou dobrotu, pak bude lepší koupit méně vyzrálý kus. Doma zázvor vydrží minimálně týden. Tuto dobu můžete však správným skladováním i prodloužit. Pokud jej například obmotáte navlhčeným ubrouskem a vložíte do mikrotenového sáčku, může v lednici vydržet bez újmy třeba i několik týdnů. 

Pěstujte jej doma

Jestli jste od přírody zahradníci, můžete se pustit i do pěstování zázvoru. I když s velkými úspěchy moc nepočítejte. V našem podnebném pásmu nemáme pro zázvor zrovna ideální podmínky. Ovšem máme pro vás lepší tip – pokud toužíte zázvor doma pěstovat, pak se vydejte do obchodu na „lov“ kvalitního oddenku. Takový by měl být čerstvý a neseschlý. Musí na něm být vidět pupeny.

Doma vezměte květináč a naplňte ho směsí substrátu a rašeliny. Nahoru pak položte kus oddenku s pupeny – směrem nahoru. Zasypte opět směsí substrátu a rašeliny tak, aby oddenek nebyl vidět. Květináč dejte ideálně na jižní stranu na okno – tedy tak, aby tam bylo teplo a slunečno. Oddenek by měl vyklíčit cca za 2 - 3 týdny. Pak už roste poměrně rychle. Půdu udržujte relativně vlhkou.

Po několika měsících ale začne zázvor schnout. To je ten správný čas oddenek vyjmout, část sklidit a zpracovat a část znovu zasadit. Tento proces můžete opakovat klidně i několik let. Na květy však nečekejte – ty vám v našem podnebí zcela určitě nevzejdou. Nejen zázvorový kořen, ale i stromy nebo keře můžete teď sázet.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jeden návyk, který pomůže udržet toaletu čistou. Je vědecky potvrzeno, že klíč spočívá v záchodovém...

Zavřít reklamu