Máte nemocného psa či kočku? Tyhle byliny jim pomohou

 Zahrada 
03. září 2018 10:45 / Eva Vogelová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Na louce můžete najít spoustu přírodních léků Shutterstock
Nemusíte hned chodit k veterináři nebo do lékárny, abyste sehnali lék pro nemocné zvíře. Při lehčích problémech postačí vyjít na louku a nasbírat si, co potřebujete. I obyčejný plevel totiž umí léčit.

Sedmikráska pomůže na kašel, kopřiva na ekzémy a světlík si zase hravě poradí s bolavým okem. Bylin, které umí poskytnout první pomoc, kolem nás rostě nespočet. Rozhodně se tyhle přírodní produkty nebojte na své mazlíčky vyzkoušet.

Nachlazení a chřipky

Pokud vaše zvíře pokašlává, je nachlazené nebo se dokonce setkalo s nějakou virózou, pak je dobrou volbou jitrocel kopinatý. Obsahuje celou škálu účinných látek, které si s nemocemi z nachlazení umí dokonale poradit. Natrhejte několik jitrocelových lístků, zalijte horkou vodou a nechte deset minut louhovat. Pak přeceďte, zřeďte v poměru 1:1 s čistou vodou a zvířeti podejte v rámci běžného pitného režimu. Kočkám nařeďte minimálně jednou tolik.

Čaj z jitrocele umí velice účinně rozpouštět hleny v dýchacích cestách a tím usnadňuje vykašlávání. Pomůže i v případě, že je zvíře prochlazené a má nemocný močový měchýř. Obklady z toho čaje (neředěného) pak pomohou při lehčích omrzlinách.

Bolavé klouby

Tímto problémem trpí většinou starší psi, ale u větších ras není bolest kloubů výjimkou ani v mladším věku. Právě na tento problém vymyslela příroda mateřídoušku obecnou. Pomáhá na spoustu problémů. Jedním z nich jsou kloubní bolesti. Kromě toho ale také uklidňuje a pomáhá s bezproblémovým spánkem. Likviduje zánět v těle, mírní křeče i bolesti. Dezinfikuje i léčí rány. Je vhodná při plynatosti a problémy s močením. Chcete-li mateřídoušku svému psovi podat, zalijte 3 g mateřídoušky 400 ml horké vody a nechte pět minut louhovat. Pak sceďte, přidejte 100 ml čisté vody a můžete psovi podat. Nejlépe ordinovat třikrát denně. Kočce čaj uvařte z polovičního množství.

Nemocné oči

Déšť, silný vítr ani chlad psím očím příliš neprospívají. Nezřídka se může objevit výtok z očí. V takovém případě je pak nutno zasáhnout dřív, než se z něj vyvine silný zánět. Pro tento účel můžete vyzkoušet světlík lékařský. Pomůže i při zánětu spojivek, světloplachosti nebo jen slzení z očí. Kromě toho pomáhají obklady ze světlíku také na mokvající rány a ekzémy. Jednu polévkovou lžíci světlíku povařte minutu ve 200 ml vody. Už dále nelouhujte. Ihned přeceďte, nechte zchladnout a přikládejte obklady na postižená místa nebo vyplachujte. Opakujte několikrát denně.

Zácpa a plynatost

Anebo poruchy trávení. Na to všechno je skvělá aloe vera. Respektive výtažek z ní. Dobrých výsledků s ní dosáhnete i při léčbě žaludečních vředů, onemocnění tlustého střeva nebo plicních chorobách. Využít můžete už hotový gel nebo šťávu, které se prodávají. Při silné zácpě postačí psům necelá jedna polévková lžíce, kočkám čajová. Jako prevenci nebo pro lepší chuť k jídlu můžete podávat menší dávky – psům maximálně jednu čajovou lžičku denně, kočkám polovinu.

Rozrušení

Změna prostředí, ohňostroje, ruch… to všechno může psy stresovat a rozrušovat. Sáhněte po obyčejné meduňce, která je nepřekonatelná ve zklidňování. Pokud ji budeme podávat zvířeti ve formě odvaru například před oslavami konce roku, několik dní po sobě, může zapůsobit stejně jako zklidňující léky od veterináře. Všeobecně pak může meduňka pomoci zvířeti při rozrušení, smutku či stresu. A pozor u koček - některé potraviny i byliny jim mohou ublížit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Čeští slavní herci, kteří odešli až příliš brzy. Ovládly je nezvladatelné touhy i rodinné prokletí

Styl

Nová studie prokázala, že neschopnost balancovat na jedné noze znamená riziko smrti do 10 let

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu