Jak správně postupovat při pozdním sázení růží
Zcela jiné prostorové podmínky potřebují růže pnoucí, jiné záhonové a jinak budou reagovat půdopokryvné a miniaturní růže. Některé postupy jsou však pro všechny růže společné.
Příprava růží
Rostliny je třeba na výsadbu dobře připravit. Za dobrého světla prohlédneme kořeny a odstříhneme části, které nejsou příliš zdravé. Růže ponoříme do vody. Hodí se nám k tomu zahradní jezírko, velký lavór nebo i domácí vana. Necháme je kompletně ponořené asi tři či čtyři hodiny. Pak jsou připravené k výsadbě.
Příprava místa
Na místě, kam chceme růže vysadit, vyhloubíme jámu dostatečně velkou, abychom do ní růži mohli vložit. Nejen kořeny, ale asi ještě alespoň pět centimetrů nad očko by měla sahat zemina. Než ale růži zasadíme, nalijeme do jámy zhruba jednu konev vody a necháme ji vsáknout. Pak nasypeme hnojivo na růže, případně vložíme tabletu s hnojivem.
Výsadba
Do připravené jámy vložíme růži a opatrně vhazujeme zeminu tak, aby se dostala mezi kořeny. Máme-li kompost či vhodný substrát bohatý na živiny, neváháme ho použít. Když je prostor mezi kořeny dobře zaplněn, začneme zahrnovat jámu další zeminou a můžeme ji také opatrně sešlapávat, ale jen tak, abychom nepoškodili kořeny. Můžeme také prolít skoro zasypanou jámu znovu vodou a po dalším vsáknutí dosypat zeminu.
Další péče
Dokud nemrzne, je dobré čerstvě zasazené růže dobře zalévat. Voda v půdě je dobrá i jako ochrana proti promrznutí kořenů. Na jaře je vhodné růže sestříhnout a pokračovat v zálivce. Pak už stačí zalévat zhruba po pěti dnech. A nezapomínejte růže přihnojovat. Jen tak se dočkáte opravdu krásných výsledků. Jaké další zajímavé rostliny můžete pěstovat i na své zahradě, se dozvíte zde.