Chcete si letos doma vypěstovat své vlastní chilli papričky? Je nejvyšší čas začít sázet

 Zahrada 
23. února 2019 06:31 / Ema Maxová
  4   0
📷
6 fotografií v galerii
Milovníci chilli papriček, je nejvyšší čas začít sázet Shutterstock
Milovníci chilli papriček, je nejvyšší čas začít sázet. Pokud si chcete letos doma vypěstovat své vlastní pálivé papričky, únor je nejlepší doba, abyste se dočkali plodů. Klíčení, růst a zrání plodů totiž trvá několik měsíců.

Základem pro pěstování papriček je výběr semen, pro úplné začátečníky je nejvhodnější odrůda Capsicum Annuum, která roste poměrně rychle. Chilli papričky jsou totiž poněkud háklivější na své podmínky a vyžadují i poměrně hodně péče. Na druhou stranu jsou zdravé a existuje minimálně několik důvodů, proč je jíst každý den.

Pokud sáhnete po odrůdě, která je určená k pěstování v květináči, a budete pečlivě dodržovat instrukce a rady zkušených, budete se za pár měsíců radovat z úrody barevných pálivých minipapriček. Představíme vám ty nejdůležitější zásady.

Na světě je známo takřka 3 000 odrůd těchto pálivých plodů. Výběr u nás na trhu bývá trochu více omezený. Nicméně zkusit můžete odrůdy Capsicum annuum nebo Capsicum chinenses, které poměrně rychle rostou a nejsou tak náročné. Navíc si u obou můžete vybrat jak z několika barev, tak i tvarů plodů.

Pokud chcete pěstovat papričky doma, je v podstatě jedno, kdy s výsevem začnete, ale pokud je plánujete přemístit ven, tak je nejvyšší čas začít. 

Pěstitel začátečník - z kostek

Pokud jste začátečníci zvolte raději kostky z kompostovaných organických materiálů, kde rostlinka snadno vyklíčí a zapustí kořeny. Tyto kostky dokáží v sobě udržet vlhkost, takže stačí semínko občas lehce pokropit. Tyto kostky je pak vhodné vložit do sadbovače, což je schránka, která je všechny drží pohromadě. Sadbovač nakonec můžete dát do pařníku. Chilli papričky totiž potřebují být v teplém prostředí. Pařník ale musíte větrat, aby nevznikla plíseň. Pokud nemáte pařník, dejte sazeničky do blízkosti topení. Také je důležité, aby nebyly umístěny na přímém světle, ale spíše v šeru.

Pro pokročilé - ze semínek 

Pokud jste rozhodnutí sadit semínka přímo do substrátu, pak si pořiďte kvalitní substrát, ideálně takový, který je přímo určený pro pěstování papriček. I když si koupíte nový, přesto jej dejte asi na půl hodiny péct do trouby, aby se zlikvidovaly nežádoucí organismy, a po vychladnutí jej můžete použít. Semínka pak přikryjte jen asi třímilimetrovou vrstvou zeminy. Využít můžete i rašelinové tablety či minerální vatu.

Přesazování sazeniček

Chilli vytváří řady lístků po páru, tu první nazýváme semínkové listy a další je první opravdová řada lístků. Jakmile vaše sazeničky tyto opravdové lístky vytvoří, přesaďte je do větší nádoby. Malé sazeničky jsou velmi křehké, proto se jich raději nedotýkejte. Jakmile se objeví první opravdové listy, přesaďte je opatrně do květináčku.

Rostlinky přesazujte s celým kořenovým balem, snažte se je netahat za kořínky, abyste je nepoškodili. A hlavně pozor! Při přesazování se nedoporučuje sahat na semínko holou rukou. Hlavně u těch extrémně pálivých paprik. To se týká i sběru plodů, může to být opravdu nepříjemné. (Dále čtěte: Slupky od banánů vám v domácnosti mohou být dobrými pomocníky).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu