Únor v zahradě přináší první povinnosti. Víte, co byste měli udělat?

Překvapit vás mohou v tuto dobu sněženky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
22. února 2019 09:35 / Depositphotos
  13   0
Přestože je někde sníh, jinde mráz a teploty večer klesají i pod nulu, najdou se v únoru už činnosti, které je možné dělat na zahradě. Dočkat se můžete prvních kvítků bledulí, sněženek, ale také talovínů nebo ladoněk.

Abyste si předpěstovali sazenice, vysejte do nádob raný salát, letní pór nebo košťálovou zeleninu, rajčata, papriku, majoránku i bazalku. Radost na zahradě vám brzy může udělat bez ohledu na to, zda je, nebo není sníh, květ sněženky, bledule, ladoňky, talovínu nebo puškinie a čemeřice.

Ochranná vrstva

V okrasné zahradě je potřeba kontrolovat dvouletky, které přezimují pod vrstvou chvojí. Ochrannou vrstvu je občas nutné odstranit, aby rostliny vyvětraly. Koncem měsíce odkryjte trvalky a odstraňte všechny jejich nadzemní části. Důležité je také pohnojit je.

Není dobré vstupovat na zamrzlý trávník, aby stébla trávy neodumírala a nevznikala holá místa. Pokud v teplejších oblastech půda rozmrzne, můžete na trávník přidat jemný kompost nebo založit nový.

Pracovat můžete i na dřevinách. Okrasné keře seřízněte těsně nad zemí. U keřů, které kvetou už zjara, odstraňte suché nebo poškozené větve. Pokud nejsou mrazy, můžete omladit i stále zelené stromy a živé ploty. Řežte větve javorů a hlohů, abyste dali jejich korunám tvar.

V užitkové zahradě je potřeba prořezat bobuloviny, které tím omladí. Zároveň to napomůže úrodě. Stříhejte výhony starší čtyř let, které mají načernalou barvu. Uděláte dobře, když budete kmeny stromů chránit zastiňovacími deskami nebo postřikem proti přehřátí sluncem. Okopejte také zem kolem vinné révy.

Roztaje sníh

Po sněhové pokrývce můžete rozhodit komplexní hnojivo nebo kompost, protože až se sníh rozpustí, vše s vodou pronikne do půdy. Měli byste také převrstvit kompost, který jste měli založený už loni. Na dně by měla být vrstva hrubšího materiálu, nad ním pak samotný kompost a nahoru patří další vrstva hrubšího materiálu. Nakonec můžete polít kompost močůvkou a za pár měsíců ho používat na zahradě. Jaké nářadí nesmí chybět na zahradě, jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Bydlení

Letněné pokojovky nepřenášejte z venku hned do interiéru. Věnujte jim čas, aby se přizpůsobily

Zavřít reklamu