Jaro je tady, připravte se na pěstitelskou sezonu
Než se do výsadby pustíte, musíte naplánovat, kam co vysejete a vždy zohlednit nároky jednotlivých druhů.
Nároky jednotlivých druhů
Dodržujte důsledně zásady střídání rostlin, aby se na stejných záhonech totožné druhy zeleniny střídaly. Není zkrátka vhodné na jednom pozemku pěstovat pořád stejné rostliny. Stejné zásady platí i pro hnojení. Dvouletky, které jste v prvním roce hnojili organicky, naplánujte ve druhém roce, kdy teprve pokvetou, do druhé nebo třetí trati.
Samosprašná zelenina
Samosprašné druhy rostlin se opylují vlastním pylem pomocí včel, větru anebo jiného hmyzu. U samosprašných rostlin dochází k nechtěnému křížení s jinou odrůdou stejného druhu jen vzácně. Tyto rostliny odlišných odrůd je vhodné sázet minimálně 2 - 10 m od sebe. Mezi samosprašnou zeleninu můžete zařadit hrášek, fazole, salát a rajčata.
Cizosprašné plodiny
Cizosprašné rostliny musejí být opýleny cizím pylem, tzn. z květu jiné rostliny stejného druhu, které kvetou ve stejnou dobu. Pyl se přenáší hmyzem a také větrem. U cizosprašných rostlin dochází k něchtěnému křížení přenosem pylu z květu na jiné odrůdy či dokonce jiného druhu. Některé druhy se mohou křížit i na vzdálenost několika kilometrů, proto je vhodné pěstovat jen jednu odrůdu daného druhu.
Vegetační doba a místo
Měli byste pamatovat na to, že vývoj rostlin na semeno trvá déle než při pěstování na jídlo. Semenné plodiny zaberou záhon na delší dobu, někdy až na celou sezonu např. hlávkový salát, který je určený do kuchyně jej uvolní již v červnu, salát určený na semeno uvolní záhon až v srpnu.
Při výsadbě dvouletek pamatujte na to, že vyrostou mnohem větší než v prvním roce. Například kvetoucí pastinák nebo mrkev dorůstá do výšky 1,5 metru a tvoří mohutné košaté rostliny. U starších vlastních osiv si udělejte zkoušku klíčivosti, abyste věděli, zda jsou ještě použitelná. Dále čtete: Co zasadit na prázdné záhony v červenci.