Při sběru medvědí česneku si dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou

 Ostatní 
25. dubna 2020 09:39 / Eva Vogelová
  0
📷
8 fotografií v galerii
Medvědí česnek vs. konvalinka  Depositphotos
Nastala sezona medvědího česneku. Najdete ho v lesích. Potíž je však v tom, že se velmi podobá konvalince, která tam roste také. Konvalinka je jedovatá, takže byste obě rostliny měli od sebe umět rozeznat.

Medvědí česnek je bylina s výraznou chutí. Jde o přírodní antibiotikum s antibakteriálními a antimykotickými účinky. Pomůže vám při boji s nachlazením. Podporuje zdravé fungování srdce, reguluje krevní tlak, detoxikuje močový měchýř a ledviny.

Navíc dokáže zdárně bojovat proti plísním a podpoří váš nervový systém. Konzumace medvědího česneku na jaře je velmi příhodná, protože dokáže posílit imunitní systém, který je po zimním období trochu oslabený. Můžete si ho pořídit z obchodu, ale lepší je, si natrhat vlastní. Musíte být však opatrní, abyste si ho nespletli s konvalinkou.

Kde najít v přírodě medvědí česnek?

Medvědímu česneku se nejlépe daří v listnatých a smíšených lesích. Roste zejména v hlubokých lesích kolem potoků a na vlhkých loukách. V Česku se vyskytuje poměrně ve velkém množství.

V největších počtech se údajně vyskytuje na Moravě, ale měli byste ho najít všude tam, kde má dobré podmínky pro svůj růst. Objevuje se i v dalších evropských zemích. Kromě sbírání medvědího česneku se můžete zaměřit na pěstování bazalky.

Následky po požití konvalinky

Medvědí česnek vypadá podobně jako konvalinka a není těžké si ji s ním splést. Následky takového omylu mohou být velmi nepříjemné. Konvalinkami se můžete otrávit. Po jejím požití většina lidí zvrací a má průjem.

V takovém případě je rozhodně na místě vyhledat lékařskou pomoc, protože může dojít k selhání některých orgánů. Proto byste si měli dát při trhání medvědího česneku velký pozor. Pozorně si přečtěte rozdíly mezi těmito dvěma rostlinami.

Medvědí česnek vs. konvalinka

Medvědí česnek má silné aroma, voní celý po česneku. Konvalinka nemá tak výraznou vůni, na rozdíl od medvědího česneku její listy nevoní vůbec.

Na první pohled se listy konvalinky a medvědího česneku příliš neliší. Rozdíl je vidět v jejich růstu. Listy medvědího česneku vyrůstají samostatně přímo ze země. Listy konvalinky rostou ze společného stonku.

Zásadní rozdíl mezi medvědím česnekem a konvalinkou můžete vidět ve tvaru jejich květu. Konvalinka má květ ve tvaru zvonečku. Květ medvědího česneku je spíše kulovitý.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

Ranní škrábání zmzlého skla na autě může způsobit škody. Existuje lepší a rychlejší způsob

Zavřít reklamu