Čtyřkolku nemusíte mít jen pro zábavu, zastane hodně práce i na zahradě

Čtyřkolka se na zahradě neztratí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
08. listopadu 2018 08:57 / Internet
  0   0
Když se řekne čtyřkolka, většině lidí se vybaví šílenci, kteří se na těchto strojích řítí po lese nebo po louce. Jenže čtyřkolka může mít i velmi praktické využití třeba na zahradě.

Čtyřkolky jsou dnes k dostání i v AKU verzi, takže své okolí ani nemusíte obtěžovat hlukem spalovacích motorů. Provoz těchto strojů je tichý a absolutně bez emisí, což je pro práci na zahradě naprosto ideální.

Obzvláště na velké zahradě je akumulátorová čtyřkolka k nezaplacení. Pomocí ní můžete odvézt třeba hromady listí nebo dřevěné větve po ořezu stromů. A pokud máte například dřevo na otop uskladněné dále od domu, i v závějích si pro něj s čtyřkolkou snadno dojedete.

Akumulátorové čtyřkolky

Oproti běžným motorovým čtyřkolkám mají právě ty akumulátorové několik zásadních výhod: Především je to levný provoz a jednoduchá údržba. Elektromotor je prakticky bezúdržbový. Cena za ujetý kilometr vyjde o mnoho levněji než u stejně výkonné benzínové čtyřkolky. Elektrická čtyřkolka neobtěžuje své okolí hlukem ani výfukovými zplodinami. Pokud se v neděli po obědě rozhodnete zapojit čtyřkolku do práce na zahradě, soused si toho ani nevšimne.

Pracovní čtyřkolky

Pracovní čtyřkolky mohou díky robustní konstrukci, vysokému výkonu a zejména rozmanitému příslušenství sloužit jako varianta zahradního či farmářského traktoru nebo malého terénního vozu. O zahradních traktorech jsme více psali zde. Vzhledem k síle a schopnosti pohybovat se i v mimořádně náročném, kopcovitém a bahnitém terénu lze čtyřkolky využívat jako pracovní vozidlo nejen ke svážení trávy či dřeva, dopravě těžkých nákladů na nepřístupná místa, manipulaci se stavebním materiálem, ale také například k odhrabávání sněhu. Je ale nutné vybírat mezi stroji, které mohou extrémní zatížení zvládnout a které jsou stavěny na skutečnou práci. 

Kardanový náhon

Pracovní čtyřkolky jsou k dostání s pohonem 2 x 4 i 4 x 4. Pokud ale víte, že budete potřebovat opravdu silný stroj, je druhá varianta rozhodně lepší. A pokud si pořídíte čtyřkolku s kardanovým náhonem, sice za ni zaplatíte více než za řetězový náhon, ale můžete si být jisti, že vaše vozidlo zvládne i opravdu těžkou ráci. Tyto stroje jsou určeny pro pracovní nasazení a zvládnou i velmi náročný terén. A vzhledem k předpokládanému využití pro práci jsou kompatibilní i s rozsáhlým příslušenstvím, mezi které patří sněhové radlice, rozmetadla, postřikovače, sněhové frézy, sekačky či mulčovače. U těchto strojů lze ovšem odpojit pohon předních kol, takže po práci může následovat i trocha zábavy ze svižné jízdy.

Užitkové čtyřkolky jsou vyšší a robustnější, mají dokonalé krytí proti blátu a vodě, vpředu a vzadu najdete ocelové nebo plastové rámy sloužící jako nosiče zavazadel a nástaveb.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Věda & Vesmír

Jak mohou doopravdy vypadat mimozemšťané? Experti na to mají svůj názor

Bydlení

Pistáciové skořápky nevyhazujte, jsou ideálním pomocníkem v zahradě. Jako mulč i odpuzovač slimáků

Zavřít reklamu