Heřmánek pomáhá při zánětech i žaludečních potížích. Na zahradě by neměl chybět

 Zahrada 
30. června 2020 07:54 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Z heřmánku může být čaj i zábal Depositphotos
Pokud rádi pěstujete bylinky, nemůže u vás na zahradě chybět heřmánek. Pomáhá při zánětech, na kožní problémy i na žaludeční potíže. Využít ho můžete i při nespavosti nebo na únavu.

Heřmánek by se měl vysévat do lehké a propustné půdy v záhonech na plném slunci. Je dobré počkat na teplotu kolem 15 stupňů Celsia. Semínka je lepší zasít řídčeji na povrchu substrátu a nezasypávat, aby mělo osivo dost světla. Je totiž nutné ke klíčení.

Dva typy

Existují dva typy heřmánků, jeden je římský, který je trvalkou, heřmánek pravý nebo-li lékařský je jednoletá bylina. Pro heřmánek římský je nejlepší vlhká humózní půda na plném slunci nebo lehce ve stínu. Než ho zasadíte, je vhodné mít v půdě malou vrstvu kompostu.

Oba druhy heřmánků je potřeba zalévat tak, aby byla půda vlhká. Heřmánek římský má ale raději vlhčí půdu než pravý. Pro vypořádání se s plevelem je vhodné mulčování. Rostlina je snadná na pěstování a obvykle ji neohrožují žádní škůdci.

Heřmánek pravý se rozmnožuje sám pomocí semen. Jestliže necháte některé květy odkvést, vypadnou z nich semena do půdy. Heřmánek římský se množí rozdělením rostlin na jaře a zasazením v rozmezí asi 30 až 50 centimetrů od sebe.

Ve volné přírodě kvete heřmánek od června do podzimu. V domácích podmínkách může kvést o něco dříve. Sběr květů by se měl uskutečnit ihned po rozkvětu. Stopka květu by neměla být delší než dva centimetry. Dávejte si také pozor na mateční rostlinu, která může vydržet i několik let.

Správné sušení

Květy se suší při teplotách nad 30 stupňů Celsia. V době sušení s heřmánkem nijak nehýbejte. Správně usušené květy mají bílé lístky, zelený kalich a stopku s příjemnou vůní. Nesprávně usušený heřmánek se drolí a má nažloutlou až hnědou barvu.

Heřmánek má široké využití. Používá se jako čaj, ke kloktání na zánět v krku, ke koupelím a obkladům. Čaj lze připravit z 10 gramů sušeného květu heřmánku a čtvrt litru vody. Pít by se měl teplý. Výluh se připravuje podobně jako čaj, přesto se jedna bylina nechá v nádobě až do vychladnutí a potom se odcedí. Výluh se kloktá.

Blahodárné účinky

Odvar se může přidat do koupele pro uvolnění a relaxaci. Odvar z heřmánku uklidňuje, takže ho můžete pít například tehdy, pokud nemůžete usnout. Obklady, koupele, zábaly a masti jsou dobré k ošetření pokožky, ran nebo na ekzémy, protože heřmánek má hojivé účinky.

Výluh je účinný i u nadýmání nebo žaludečních potíží. Zábaly působí dobře proti zánětům a zmírňují únavu. Chladný odvar dobře působí na unavené oči, teplý lze využít při regeneraci pokožky. Heřmánkem se dá i napařovat obličej, kůže bude čistější. Odvarem se dají také proplachovat vlasy, které uchovávají světlejší barvu. O oživení zahrady bylinkami jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

Ranní škrábání zmzlého skla na autě může způsobit škody. Existuje lepší a rychlejší způsob

Zavřít reklamu