Motýlí louka přiláká do vaší zahrady spousty užitečného hmyzu

 Zahrada 
29. června 2020 08:26 / Veronika Prášilová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Prožijte léto obklopeni květinami a třepetající se krásou Depositphotos
Obdivujete na svých procházkách louky plné pestrobarevných květů, které obletují motýli? I vy můžete na svou zahradu přilákat nejen motýly, ale také další druhy prospěšného hmyzu. Stačí zvolit správné květiny plné voňavého nektaru a vyhradit jim v zahradě určitý prostor.

Motýlí louka je pastvou pro oči a vítaným zdrojem oddychových chvilek strávených v zahradě pozorováním pestrobarevných krasavců.

Slunce a nektar

Při vytyčování motýlí louky byste měli volit především slunné stanoviště. A pokud chcete barevné návštěvníky v poklidu sledovat, nezapomeňte myslet na nezastíněný výhled z vaší terasy či balkonu. Základ motýlího koutku by pak měly tvořit takové rostliny, které motýlům chutnají nejvíce, respektive nektar z nich. Jsou to letničky, trvalky i keře.

Co motýlům chutná

Výběr rostlin na motýlí louku je pestrý, stačí si vybrat dle vašeho vkusu. Motýli mají nejraději tyto rostliny a květiny: aksamitník, arálie, astra, dobromysl, hvozdíky, chrpa modrá, jiřina, kopretina, levandule, lichořeřišnice, mateřídouška, měsíček lékařský, slunečnice, šalvěj, šeřík, třapatka, vlčí bob, zlatobýl.

Skutečným magnetem mezi dřevinami je pro motýly keř známý jako komule neboli letní šeřík. Na teplá a slunná místa můžete do nádob umístit také zploděr, který je často známý také jako americký nepravý šeřík. Určitě jej ale nevysazujte přímo do země, protože si nerozumí se zimou, takže by v chladných měsících uhynul. Mezi trvalkami vedou hvězdnice, v kurzu jsou také některé hluchavkovité, hvězdicovité a bobovité rostliny.

Užiteční pomocníci

Motýli jsou nejen krásní, ale navíc velice užiteční tvorové, jelikož se podstatně podílejí na opylování rostlin. Některé druhy sají nektarovou šťávu svým dlouhým sosákem, takže pro ně není problém dostat se do hloubky květních kalichů, jiní zase požírají pylová zrnka svými kusadly. Správným výběrem rostlinných druhů motýlům zajistíte obživu, kterou kvůli častému sečení trávníků hledají čím dál hůře.

K motýlí louce pak můžete ve své zahradě postavit také hmyzí hotel, za který vám budou vděčné různé druhy hmyzu, které jsou pro vaši zahradu i úrodu velmi užitečné. Zde se dozvíte, jak na to.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

Ranní škrábání zmzlého skla na autě může způsobit škody. Existuje lepší a rychlejší způsob

Zavřít reklamu