Zazimujte muškáty správně, jedině tak vám bohatě pokvetou i příští rok

 Zahrada 
15. října 2020 13:52 / Eva Vogelová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Schovejte muškáty před nočními mrazíky  Depositphotos
Muškáty jsou okrasou všech balkonů, teras a okenních parapetů. Pokud je máte ještě zasazené, přišel čas na jejich zazimováním. Byla by škoda pelargonie vyhodit, když si je můžete uchovat i na příští rok. Nyní je však nejvyšší čas, jinak by vám mohly v noci zmrznout. Zjistěte, jak přezimování krásných muškátů provést, aby na jaře zase krásně kvetly.

Příští rok nemusíte za muškáty zbytečně utrácet peníze, protože si můžete ty letošní přezimovat. Někteří je na konci sezony raději vyhodí a na jaře si koupí nové, což je zbytečné. Pelargonie zazimujte dřív, než přijdou první mrazíky, jinak by mohly umrznout. Odmění se vám bohatšími květy než v letošním roce.

Uchovejte pouze zdravé muškáty

Muškáty sundejte z balkonů, teras a okenních parapetů. Ideálně byste to měli udělat těsně před příchodem prvních mrazů. Pokud to nestihnete, patrně se zase tolik nestane, protože pelargonie jsou poměrně odolné rostliny. První náznaky zimy by měly přežít. Přesto můžete v truhlících najít některé muškáty poničené a uhynulé. Odstraňte je spolu se suchými květy, listy a pupeny. Mohla by se vám z nich rozšířit plíseň na zdravé muškáty, takže by zimu nepřežily.

Umístěte truhlíky do chladna

Vezměte zdravé muškáty v truhlících a umístěte je na chladnější místo. Bude se jim dařit v místnosti, kde se teplota pohybuje mezi pěti až deseti stupni Celsia. Budou však potřebovat dostatek světla. Můžete je dát třeba do sklepa, pokud tam během zimy dosahuje světlo. Další možností je garáž. Pokud byste je nechali v místnosti, kde je teplo, do jara by vám nevydržely.

Vyjměte muškáty z truhlíku

Další možnost, jak přezimovat muškáty, vám ušetří místo. Vyjměte všechny muškáty i s kořeny ze substrátu. Zeminu z nich oklepejte a kořeny trochu zkraťte. Rozprostřete je na noviny a nechte trochu vyschnout. Následně je všechny naskládejte do bedýnky bez substrátu. Tím ušetříte spoustu místa. Nakonec kořenovou část pelargonií zasypejte rašelinou, pilinami nebo pískem.

Se zálivkou to v zimě nepřehánějte

Muškáty v zimě nepotřebují vydatnou zálivku. Stačí, když je zalijete zhruba jednou za tři týdny, aby úplně nevyschly. Čas od čas své pelargonie choďte kontrolovat, abyste zjistili, zda je nenapadli nějací škůdci. Dále čtěte: Lilie krásně ozdobí zahradu. Přišel čas na jejich zasazení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Naučte dítě lyžovat. Je třeba dodržet pár jednoduchých zásad a zvládnete to

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu