Aby byly šípky opravdovou zásobárnou vitaminů, je potřeba je sesbírat v pravý čas a správně nasušit

 Zahrada 
14. října 2020 15:12 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Začátek října je ideální doba pro sběr šípků Pixabay
Šípky jsou nejenom krásnou dekorací, ale především úžasnou zásobárnou vitaminu C, který jistě oceníte v nadcházející zimě. Aby byly šípky opravdu účinné, je potřeba je v pravý čas sesbírat a dobře nasušit.

Podzim je období sklizně vaší celoroční poctivé práce. Na záhonech a v zahradách dozrává celá řada druhů ovoce a zeleniny. A nejenom tam. Hodně pokladů lze najít také v lese nebo na louce. K nim patří i šípky, které jsou velkým zdrojem vitaminu C a obsahují léčivé látky, které příznivě působí na bolesti žaludku nebo močových cest.

Jak poznat zralé plody

Šípky je potřeba trhat v době, kdy jsou už dokonale zralé. To poznáte nejenom podle barvy, která by měla být sytě červená. Na dotek jsou plody tvrdé a uvnitř je vidět vrstva červenooranžové dužiny se žlutými semínky s jemnými, ale pichlavými chloupky. Naopak změklé nebo nahnědlé plody nesbírejte. 

Kdy vyrazit na sběr

Ideální dobou na sběr je říjen, nejlépe do doby, než přijdou první mrazíky. Přemrzlé šípky k sušení nejsou vhodné. Navíc obsahují mnohem méně vitaminu C, takže tím klesá i jejich účinnost.

Bez rukavic to nejde

Než vyrazíte na sběr, dobře se na něj vybavte. Především potřebujete silnější rukavice a nějaké nůžky. Stejně tak si vezměte na sebe nějaké starší oblečení. I když kvetoucí šípková růže vypadá neškodně, počítejte s tím, že tato něžná kráska je plná ostrých trnů. Na plody si vezměte plátěný sáček nebo tašku, ale ne igelitovou. Šípky by se v ní totiž mohly rychle zapařit. 

Péče o plody

Jakmile si šípky přinesete domů, přeberte je a odstraňte všechny větvičky, lístky, naměklé, zhnědlé, plesnivé nebo poškozené plody. Vše poté pečlivě umyjte a zbavte stopek i "bubáků". Nyní jsou plody připraveny k dalšímu zpracování. 

Sušení šípků

Aby v šípkách zůstalo co nejvíce vitaminu C, je potřeba je co nejšetrněji usušit. Skvělým pomocníkem je v tomto procesu sušička ovoce, ale pokud ji nevlastníte, zkuste to postaru. Pokud to počasí dovolí, nechejte je vyschnout jen tak na vzduchu, třeba na plechu vyloženým pečicím papírem. Pravidelně je kontrolujte, zda neplesniví. Další možností je trouba. Nastavte ji na co nejnižší teplotu (maximálně na 60 °C), šípky dejte na plech a vložte do trouby. Správně usušené plody jsou tmavě červené, dají se dobře rozlomit a rozdrobit. Šípky skladujte v temnu v dobře uzavíratelné skleněné dóze. Takto vám vydrží i rok. Kromě čaje si z nich můžete připravit ocet, olej nebo marmeládu. Jak na to, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu