Důkladnou přípravu na zimu vyžaduje nejen zahrada. Nezapomeňte ani na svůj plot

 Zahrada 
28. listopadu 2020 16:40 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jeho krásný vzhled není zadarmo Depositphotos
Důkladnou přípravu na zimu vyžaduje nejen zahrada, nábytek nebo třeba jezírko, ale také plot. Každý materiál má svá specifika a potřebuje jiné ošetření, aby změny teplot i velké mrazy přečkal bez úhony. A pokud se teprve na stavbu oplocení chystáte, určitě jeho typ volte s velkou rozvahou.

Kvalitní materiál často zajistí jeho dlouhou životnost i relativní bezúdržbovost.

Dřevo je krásné, ale...

Bezpochyby jeden z nejhezčích plotů je ten ze dřeva. Působí přirozeně až malebně. Po letech působení povětrnostních vlivů ale ztrácí barvu a mění vzhled. Také jej mohou napadnout plísně, dřevokazné houby a hmyz. Proto zavčasu pohledejte brusku a za slunečného, nebo alespoň suchého počasí důkladně přebruste jednotlivé laťky ze všech stran. Dřevo poté naimpregnujte a natřete či nastříkejte fungicidním rozpouštědlem. Po zaschnutí dokončete nátěr vrchní vrstvou. Doporučuje se více tenkých vrstev než jednu silnou. O všech přípravcích se poraďte ve specializované prodejně.

U plastu oceníte bezúdržbovost

Ploty z plastu, dřevoplastu či recyklátů bývají takzvaně bezúdržbové. Jsou odolné dešti, mrazu i prudkému slunci. Nepůsobí na ně ani sůl chemického posypu. Takové ploty stačí jen, jsou-li špinavé od mechu či projíždějících aut, omýt vysokotlakým čističem.

Drátěné oplocení dobře očistěte

Máte-li bezúdržbový drátěný plot, maximálně zkontrolujte, jestli v něm není díra, aby se vám po zahradě neproducírovala cizí zvířata, ta lesní by mohla okusovat stromy. Není-li plot bezúdržbový a už má něco za sebou, bude nutné jej očistit drátěným kartáčem a natřít. Použijte speciální plotové barvy, které jsou pružnější a neodloupnou se, když se s plotem nechtěně zahýbá.

Větší investice se vyplatila

Majitelé kovaných plotů si při koupi sice připlatili, zato získali záruku desítek let bez starostí. Kované ploty jsou chráněny žárovým zinkem a práškovou barvou vypalovanou v peci. Tato úprava zaručuje až padesátiletou bezzásahovost. Podobně je tomu také v případě betonových plotů, které rovněž nevyžadují žádnou předzimní péči.

Není bambus jako bambus

Tato kategorie plotů by vydala na samostatnou obsáhlou kapitolu. Bambus je podobně jako dřevo živý materiál, proto je potřeba mu věnovat náležitou péči. Existuje však několik druhů bambusů, stejně jako konstrukcí, proto bude vhodnější se o údržbě poradit u prodejců plotů. Nebo to můžete udělat tak, jak to nejčastěji dělají v domovině bambusů, v Asii. Jakmile jim plot dosluhuje, buď vymění jen zlomené tyčky, nebo prostě celý plot strhnou a udělají si nový. Na zahradě nebo v okolí jim totiž určitě roste dostatek náhradního materiálu.

Živý plot už nechte odpočívat

Na razantní zásahy je již v případě živého plotu pozdě. Poslední střih by se měl udělat nejpozději v září (lépe v srpnu), aby se stromky a keře stihly připravit na zimu. Samozřejmě můžete zastřihnout trčící větvičky, aby vám takzvaně netahaly oči. Listnaté ploty v případě suchého počasí ještě zalévejte, a to nejen na podzim, ale i v zimě. Udržovaný živý plot je ozdobou každého pozemku. Tomu ovšem odpovídá i péče. Čtěte také: Nezapomeňte na zahradě na poslední důležité úkony před zimou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet