Nezapomeňte na zahradě na poslední důležité úkony před zimou
Na úvod je třeba říci, že není nutné vše odrostlé odstranit. Platí to zejména o uschlých rostlinách, jimiž můžete zakrýt záhony dvouletek a cibulovin, aby hlína nepromrzla do velké hloubky a v půdě přezimující rostliny na jaře lépe vzešly. Na záhony můžete navršit i chvojí z jehličí.
Vypusťte zbytkovou vodu
Jestliže máte závlahový systém, je nutné z trubek či hadic dostat zbytkovou vodu, aby vám je zmrzlá voda nepoškodila, to platí i o koncových rozprašovačích a dalších nadzemních částech. Ty můžete i zakrýt, anebo lépe nepropustně zabalit do pevného igelitu.
Vyčistěte zahradní jezírko
Odumřelé části vodních rostlin nebo spadané listí jsou nebezpečné, zejména pokud máte v jezírku ryby. Organická hmota i v zimě tleje a vzniklý unikající plyn se hromadí pod ledem a nemá kudy unikat. Jestli máte v jezírku filtrační technologii, vyčistěte také filtrační komory. Čtěte také: Zazimování bazénu: Zabraňte zničení stěn a nezapomeňte na příslušenství.
Nemusíte shrabovat všechno listí
Hrabání listí je nekonečná práce, ale trávník se vám na jaře odmění. Nemusíte poctivě shrabat vše do posledního lístku, problémem by mohla být jen souvislá silnější vrstva listí, která může způsobit zapaření a vznik trávníkových plísní.
Řez dřevin ještě počká
Okrasné keře vyžadují omlazení, ale to můžete nechat až na konec zimy. Spěchat nemusíte ani s řezem ovocných stromů. Pokud byste je prořezali nyní, mohly by ještě narašit. Tuto práci si dejte klidně až koncem listopadu, kdy bude jisté, že už nebude mít slunce takovou sílu.
Uskladněte hlízy cibulovin
Než přijdou první mrazíky, uskladněte na jaro hlízy cibulovin. Sklízejte je za suššího počasí, půjdou vám lépe ze země a snadněji se čistí. Zazimovat je potřeba hlízy mečíků (gladiol), begonií, kan nebo jiřin.