Jak nejlépe ochránit zahradu před hraboši
Ovšem málokdo ví, že v zahradě je dobré si je hýčkat.
Která kuna chodí k vám?
Kuny žijí převážně v noci. Jsou na pohled roztomilé a velmi mrštné. Ačkoli u nás žijí dva druhy kun, do okolí domů a zahrad zavítají v drtivé většině případů kuny skalní. Pro ně je typické tmavší zabarvení a typická bílá náprsenka.
Dejte hrabošům stopku
Pokud zůstane kuna pouze v zahradě, určitě ji nevyhánějte. Pomůže vám totiž s likvidací hrabošů a hryzců, jejichž návštěva není v zahradě určitě vítána. Pokud však máte v blízkosti také kurník se slepičkami, rozhodně jej dobře zabezpečte. Kuny mají totiž na tyto opeřence velký zálusk.
Hodně aromatické značkování
Dobré zabezpečení však budou potřebovat také různé kůlny, sklepy a dokonce i půdy. Právě tam se kuny stahují ze všeho nejraději a dokáží tam nadělat pořádnou paseku.
Začíná to tím, že jsou zvyklé si své teritorium značkovat, a to například pomocí výkalů. Všechny kunou označené body začínají rychle čpět a vás obtěžovat nekončící zápach. Je to stejný problém jako například u koček. Čtěte také: Krtek není na zahradě vítaným hostem. Poradíme, jak jej vyhnat.
Kabely doma i v autě jsou v ohrožení
Další výraznou komplikací, která je navíc při likvidaci nákladná, je záliba těchto šelmiček v překusování kabelů a dalšího podobného zařízení v domě. Stejně velký problém dokáží napáchat také v motoru auta, kde často rády nocují.
Preventivní opatření
Aby se vám přítomnost kun nevymkla kontrole, zkuste u vás doma provést několik opatření, díky kterým se vašemu obydlí vyhnou:
- Utěsněte vstupní otvory.
- V malých prostorách rozneste pár chuchvalců lidských vlasů nebo psí srsti.
- Pořiďte si odpuzovače hlodavců.
- Pokud máte vy, anebo někdo v okolí psa, nechte ho čas od času okolí domu označkovat. Nic neodradí kuny tolik, jako zápach psí moči.