O bohaté úrodě ovoce nerozhoduje jen výběr vhodné odrůdy. Také prostor je pro ovocné stromy velmi důležitý

 Zahrada 
25. května 2021 14:16 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Výsadbu ovocných stromů je třeba pečlivě naplánovat Depositphotos
O vaší bohaté úrodě ovoce nerozhoduje jen výběr vhodné odrůdy, velmi důležité je i to, jak velký životní prostor ovocným stromům a keřům na své zahradě dopřejete. Vzdálenost mezi ovocnými stromy a keři na zahradě ovlivní především světelné poměry. Založení květů na letorostech přímo souvisí s dostatkem světla.

V hustém porostu květy najdete jenom na krajních keřích nebo na koncích větví. V husté výsadbě větve rostou přímo za světlem a veškerou energii a živiny vyplýtvají na dobývaní světla a životního prostoru, minimálně se větví a málo kvetou.

Jak daleko od sebe zasadit stromy

Malá úroda u příliš hustě vysázených stromků je následek špatně zvolené výsadby. Je zajímavé, že hodně lidí je ochotno věnovat dost času výběru odrůd jednotlivých ovocných druhů, ale tak důležité věci, jako je vzdálenost stromků, se vlastně věnuje málokdo. Vedle ledabylosti je dalším častým nešvarem vměstnávání na malou plochu co nejvíce stromů ve snaze mít co nejširší sortiment ovoce. Dva, tři roky to půjde, ale pak se začne výsadba zahušťovat a stromkům nepomůže ani řez.

Rozptýlená výsadba

Pokud plánujete vysadit na zahradě dva nebo tři ovocné stromky různého druhu nemusíte je nutně vysazovat k sobě. Je možné je vysadit po zahradě rozptýleně a zakomponovat je do celkového řešení. V jejich okolí nemusí být jenom užitkové záhony, ale třeba záhony nízkých trvalek v kombinaci s cibulovinami kvetoucími na jaře. Měly by to ale být samosprašné odrůdy. Toto řešení se uplatní v malých zahradách, kde jen s obtížemi vytvoříte oddělené zóny pro zahradu užitkovou a okrasnou. 

Skupinová výsadba

Je vhodná do větších zahrad, kde tvoří užitková část zahrady větší celek. Tento typ uspořádání usnadňuje péči o stromky a jejich okolí, především sekání trávy, zálivku, řez, postřiky a sklizeň. V době, kdy jsou stromky ještě malé, můžete prostor mezi nimi využít pro pěstování zeleniny, bylinek a jahodníku. Nevysazujte sem maliník, ostružiník, které se rychle rozrůstají. Pokud je přesto chcete pěstovat, je třeba zabránit prorůstání tak, že zapustíte do okolí záhonu pevnou plastovou fólii, která v tom kořenům zabrání. Kořeny maliníku nebo ostružiníku se bez tohoto opatření rychle rozrůstají a za dva či tři roky by prolezly všude po vaší zahradě. Dále čtěte: Toužíte po zahradě plné vzrostlých stromů a nechcete na to roky čekat? Není to nic nemožného!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008