Nebojte se krtků na vaší zahradě, jsou užiteční

 Zahrada 
01. března 2020 14:31 / Hana Jordánová
  24   1
📷
4 fotografie v galerii
Krtek je roztomilé zvířátko a pro vaši zahradu je užitečný Depositphotos
Krtinec, kam se podíváte. Krtci letošní zimu skutečně nezahálí a výtvory své činnosti přivádí některé zahrádkáře k šílenství. Není to ale taková pohroma, jak se na první pohled zdá. Krtek na zahradě má dokonce i svá pozitiva. Jaká? Přečtěte si následující řádky a možná budete překvapeni.

Letošní mírná zima probrala k životu krtky. Při chladnějších teplotách krtci zazimují a dávají vašim zahradám pokoj. Pokud jsou ovšem teploty spíše jarní, krtek vesele rozrývá vámi pečlivě upravovaný trávník a vytváří své hromádky.

"Není to tak, že by krtků bylo více, jsou pouze nebývale aktivní. To proto, že je mimořádně teplá zima," informují odborníci z Akademie věd. Krtek je roztomilý hmyzožravec, který se vyskytuje především na polích, loukách, na zahradách a v parcích, který se pohybuje svými norami v podzemí především pomocí hmatu. Živí se hlavně hmyzem a žížalami. Tím je prospěšný, jeho zápornou stránkou je vytváření krtinců, tak není divu, že se ho mnozí zahrádkáři snaží zbavit.

Úplně se zbavit krtků je dle odborníků velmi obtížné, existují ale způsoby, jak jim ničení vaší zahrádky řádně znepříjemnit. Zapomeňte však na hromadné vraždění krtků. Krtek je tvor chráněný, a proto jeho likvidace je protizákonná. Můžete ho nanejvýš přinutit za použití přiměřených prostředků, aby vaši zahradu opustil. Nejhorší je, pokud půdu z krtinců rozhrabete. Zamezíte tak sice přívod vzduchu, ale okamžitě se v jejím sousedství objeví několik dalších. Krtek si totiž hlídá přívod vzduchu a ucpete-li jeden, vytvoří si další.

Jak na krtka už věděly i naše babičky

  • Krtci nemají rádi silné vůně, proto je prý odradí například vata napuštěná parfémem nebo vodou po holení.
  • Také odvar z cibule, ocet nebo citronová či pomerančová kůra krtky odpuzuje.
  • Při česání nevyhazujte vypadané vlasy, ale sbírejte je a pak je strčte v chomáči do díry v krtinci.
  • Můžete použít i doma vyrobené plašiče na krtky. Někdy postačí PET láhev nebo plechovka na kovové tyči. Zvuk jimi vydávány je však nepříjemný nejen pro krtky, ale i pro vás.
  • Vyzkoušet můžete i skleněnou láhev zapuštěnou do krtince tak, aby její hrdlo vyčnívalo ven. Vítr „hrající“ na horní část lahve vytváří nepříjemný šum, který krtkům rovněž vadí. Jednak je toto řešení estetičtější, jednak vás nebude rušit.

I když pohled na bezpočet krtinců většinu zahrádkářů rozesmutní, nemusí to být pohroma. Možná jste nevěděli, že krtek vaší zahradě i prospívá. Jeho přítomnost značí výživnou, zdravou a humusovitou půdu, po všech stránkách plnou života. Jiná než kvalitní zem totiž krtky neláká. Vždyť krtek ke své spokojenosti potřebuje hojnost podzemního živočišstva a zdaleka nejde jen o žížaly. Zbaví vás velkého množství obtížných škůdců, a to zejména v létě, kdy s nimi bojujete nejvíce.

Půda z krtinců

Půda z krtinců vytlačená na povrch je dokonalá například jako zemina při výsadbě do květináčů. Je velmi dobře zpracovaná, neobsahuje semínka nežádoucích plevelů a můžete ji okamžitě použít. Odeberte ji a použijte pro obohacení záhonů nebo pro výsadbu rostlin do květináče. Navíc si můžete gratulovat, protože máte na svém pozemku dokonalou půdu. Krtek je totiž tvor vybíravý a v chudé půdě se nevyskytuje. Navíc vaši půdu stále provzdušňuje. Přítomnost krtka v zahradě je ukazatelem, že je půda v pořádku. Krtci se živí žížalami, ale také ponravami škodlivého hmyzu. Kořeny rostlin nepožírá, může je pouze trochu poškodit při hrabání chodbiček, ale toto mírné poškození dospělá rostlina snadno přežije. Naopak, krtci přehrabáním půdy přivádějí potřebný vzduch ke kořenům Nežádoucí jsou tedy jenom kopečky vytvořené krtkem.

Hromádky hryzců nebo hrabošů

Čím vyšší krtince, tím lépe. Máte jistotu, že jej vytvořil opravdu krtek, který je pro vaši zahradu přínosem. Horší jsou ploché hromádky, které jsou vytvořeny hryzcem. A v tomto případě bijte na poplach. Hryzci a hraboši totiž na rozdíl od krtků dokážou zničit celé rostliny, a dokonce i mladé stromy tím, že jim odkoušou kořeny. A to krtek nedělá. Hryzec je větší než hraboš a vyskytuje se spíše u vod. Jeho působení na zahradě poznáme podle nepravidelných vyvýšenin na zahradě, protože chodby hloubí jen několik centimetrů pod povrchem. V těchto chodbách lze nalézt rostlinné zbytky, ožírá zelené části rostlin, ale i cibule, hlízy a kořeny keřů a stromů. Jimi vytvořené hromádky se jeví jen jako menší vyvýšenina půdy, protože si vytvářejí chodbičky jen několik centimetrů pod zemí.

Jak se tedy krtků humánně zbavit?

Zkuste bojovat s krtkem květinami

Podle mnohých zahrádkářů existují i rostliny, o kterých se tvrdí, že krtky ze zahrady vypuzují. Jednou z nich je například pryšec skočcový, afrikány, řebčíky a česnek prý krtkům nevoní. Pravdivost těchto informací zatím žádný odborník nepotvrdil.

Pach

Proti krtkům je běžně přístupný karbid vápníku, který krtci nemají rádi. Karbid nasypte do nory a zalijte vodou.

Potrava jinde

Ve větších zahradách je možné odklonit zájmy krtka na jiné, méně viditelné místo. Do těchto míst zakopávejte hnůj nebo organické látky. Krtci se pak rádi přestěhují na bohatší „pastviště“.

Nesmrtící pasti

Nesmrtící pasti jsou stále oblíbenější. Pasti je ale třeba často kontrolovat a krtky vypouštět někam, kde nebudou ničit zahradu. Delší pobyt v pasti totiž krtka stresuje. Na základě toho může krtek pojít a vy už najdete jenom chlupatou mrtvolku.

Odpuzovací návnady

Od našich babiček jsme převzali prastarou metodu -  odpuzovací srst. Můžete použít srst psí, kočičí nebo lidské vlasy. Na krtky pach srsti či vlasů působí jako varování, že se nablízku nachází predátor. Tahle návnada odsune krtčího škůdce i z širšího okolí.

Prevence

Krtci se obvykle vyhýbají trávníkům, na kterých pracujete pravidelně se sekačkou. Zvuk sekačky krtkovi nesvědčí, má zkrátka rád svůj klid. Navíc sekačkou zabraňujete škůdcům, jako jsou myši nebo hryzci, vytvářet si hnízda.

Co určitě nefunguje

Obecně doporučované pachy. Hadr namočený v benzínu či naftalínu sice může krtky na chvíli odradit, časem si ale pravděpodobně najdou jinou cestu a "smradlavé území" obejdou. Podobně neúčinné jsou obaly od smradlavých sýrů a jiných pochutin. Krtek je jednoduše obejde.

Špatný nápad je i vyplavování vodou. Systém krtčích chodeb bývá velmi rozsáhlý a šance, že se voda dostane až k samotnému krtkovi, je velmi malá. Pravděpodobnější je, že budete mít silně podmáčenou zahradu a vodou netknutého krtka.

Vstupu krtků na vaši zahradu úplně nikdy nezabráníte

Krtci se v období sucha drží ve větších hloubkách, kde mají lepší možnost obživy. Je tak možné, že zahrádkář černého záškodníka i půl sezony nezahlédne. Jakmile ale zaprší, stěhují se krtci blíž k povrchu. Úplně zabránit ve vstupu na zahradu jim bohužel dle odborníků nejde. Jací další škůdci škodí vaší zahradě, čtěte zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu