Kuna většinu lidí děsí, ale dokáže být i dobrou pomocnicí. Pokud zůstane venku
Podívejte se s námi na to, kdy jsou kuny ještě dobrými sluhy, a kdy už naopak začínají být špatnými pány.
Která je která
Kuny žijí převážně v noci. Jsou na pohled roztomilé a velmi mrštné. Ačkoli u nás žijí dva druhy kun, do okolí domů a zahrad zavítají v drtivé většině případů kuny skalní. Pro ně je typické tmavší zabarvení a bílá náprsenka.
Hlídejte si kurník
Pokud přebývá kuna pouze v zahradě, určitě ji nevyhánějte. Pomůže vám totiž likvidovat hraboše a hryzce, jejichž návštěva není v zahradě nijak vítaná a v posledních letech si ji zahrádkáři užili opravdu dosyta.
Pokud však máte v blízkosti také kurník se slepičkami, rozhodně jej dobře zabezpečte. Kuny mají totiž na tyto opeřence velký zálusk. Dobré zabezpečení však budou potřebovat také různé kůlny, sklepy a dokonce i půdy.
Právě tam se kuny stahují ze všeho nejraději a dokáží tam nadělat pořádnou paseku. Začíná to tím, že si budou své teritorium značkovat, a to zejména pomocí výkalů. A to byste opravdu nechtěli zažít. Všechny kunou označené body totiž začínají velmi rychle čpět a vás obtěžovat nekončící zápach. Čtěte také: Mandelinky každoročně škodí bramborám. Poraďte si s nimi bez chemie a zároveň vsaďte na prevenci.
Škody mohou být veliké
Další výraznou komplikací, která je navíc při likvidaci finančně nákladná, je záliba těchto šelmiček v překusování kabelů a dalšího podobného zařízení v domě. Stejně velký problém dokáží tito tvorečkové napáchat také v motoru auta, kde často rádi nocují.
Pár dobrých rad
Aby se vám přítomnost kun ve vašem okolí nevymkla kontrole, zkuste provést několik opatření, díky kterým se vašemu obydlí vyhnou:
- Utěsněte vstupní otvory.
- V malých prostorách rozneste pár chuchvalců lidských vlasů nebo psí srsti.
- Pořiďte si odpuzovače hlodavců.
- Pokud máte vy, případně někdo v okolí psa, nechte ho čas od času okolí domu označkovat. Nic neodradí kuny tolik jako zápach psí moči.