Bělení kmenů ovocných stromů má své opodstatnění

Vápnem natírali kmeny ovocných stromů již naši dědové
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
19. března 2020 07:48 / Depositphotos
  41   2
Možná jste si také všimli, jak se s končící zimou kmeny ovocných stromů v některých zahradách začnou bělat. Zodpovědní pěstitelé ovoce vědí své a my vám jejich zkušenosti předáme. Pojďte si s námi udělat malou exkurzi po třech krocích předjarní péče o naše dárce sladkých plodů.

Kmeny ovocných stromů se brzy zjara ošetřují vápnem, ale to není vše, co můžete pro jejich pozdější kondici udělat.

Prodlužte zimní spánek

Kúra ovocných stromů se vápní proto, aby se jim prodloužil zimní spánek a míza nezačala proudit příliš brzy. To by totiž mohlo vést k poškození jarními mrazíky, které mohou být v noci ještě hodně nepříjemné. Díky bílé barvě se kmen stromu při odpoledním sluníčku neohřeje tak rychle. Vápnění provádíme také kvůli dezinfekci kůry a abychom se zbavili případných škůdců, kteří v ní mohli přezimovat. Postup vápnění je jednoduchý. Z hašeného vápna a vody vytvoříme roztok střední konzistence, tedy ani příliš hustý, ani řídký. V prvním případě hrozí sloupnutí celé vrstvy, ve druhém stékání barvy. Kmeny se vápní od země až po spodní část prvního patra větví.

Postřiky jsou důležité

Dalším opatřením, které pro jistější a snad i lepší úrodu můžete udělat, je postřik insekticidem. S výběrem toho správného vám pomohou ve specializovaných prodejnách. Tento krok nepodceňujte, protože v kůře by se brzy začal probouzet škodlivý hmyz, který tam přečkal zimu. Postřik aplikujte "po větru", aby vám nefoukl do očí, a také ne za mrazu či ostrého slunečního svitu.

Doporučuje se také postřik zelenou skalicí, ovšem pouze na místech, která jsou pokryta mechem či lišejníkem. Po nějaké době, například na druhý den, nezapomeňte z napadených míst opatrně okartáčovat suché zbytky.

Moniliová spála

Stromy peckovin je vhodné ošetřit přípravkem proti moniliové spále. Tato plísňová choroba má za důsledek seschlé plody s bílými tečkami. Než začnete s tímto postřikem, důkladně sesbírejte všechny napadené plody, a to nejen ze stromu, ale i ty popadané. Tento krok by se měl dělat sice již na podzim, ale raději nyní než vůbec.

Dalším problémem, který může potrápit pěstitele především broskví, je nežádoucí kadeřavost listů. O této problematice jsme psali v našem článku zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Země není výjimečná. V oblacích prachu vytvářejících planety byly nalezeny stavební kameny pro život

Bydlení

Pokud se vaší orchideji nedaří, potřebuje změnu místa. Dodržujte určité zásady

Zavřít reklamu