Nepodceňujte sílu bylinek. Zázračné antidepresivum si jednoduše vypěstujte sami

Osvěžující kvítky tymiánu provoní i vaši kuchyň.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
01. května 2017 14:02 / Shutterstock
  274   2
Nepodceňujte dostupné bylinky a čerstvé si dávejte denně k obědu! Pomohou i proti chřipce.

Tymián navodí lepší náladu

Nemusíte utrácet spoustu peněz za léky proti stresu nebo vnitřním plísním – stačí dávat si do jídla tymián. Právě tato bylinka má nečekané účinky. Rostlina z čeledi mátových je původem ze Středomoří a představuje velmi mocnou zbraň proti celé škále různých bakterií a virů. Dokáže si poradit i s těmi nejtěžšími a nejnebezpečnějšími infekcemi, záněty a dokonce i mnoha alergeny.

Pro zdraví

Tymián si snadno podaří s téměř každým respiračním onemocněním, jako je nachlazení, chřipka, astma, bolest v krku, kašel, záněty průdušek, laryngitida nebo infekce dutin. Ideální je užívání formou inhalací. Skvělé účinky má také při léčbě úzkosti.

Pěstování není složité

Pěstování tymiánu je možné v záhonu na zahrádce i v truhlíku a květináči za oknem. Na pěstování je tymián nenáročný a zvládne ho každý. Ideální je pěstovat tymián na slunném místě chráněném proti prudkému větru. Semena tymiánu vyséváme v březnu. Následně rostlinky přesadíme. Tymiánu se daří v polosuché a na živiny chudší půdě. Není dobré ho hnojit, ani příliš zalévat. Má rád propustnou písčitou půdu s dostatečnou zásobu vápníku. Prospívá mu horko sálající z dlažby a z kamenů. Nebude se mu dařit na místech, kde je půda zamokřená a kyselá. Také nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem ani jiným silnějším hnojivem. Tymián (Thymus vulgaris) je malý zimovzdorný stálezelený keř se čtyřhrannými stonky, které postupně dřevnatí. V optimálních podmínkách je stálezelený. Kvete od května nachově vybarvenými květy. Existuje přitom mnoho odrůd této byliny.

Využití v kuchyni

Troška čerstvého nasekaného tymiánu dodá chuť a vůni ovocné šťávě, salátu, zálivce, pikantní omáčce i pokrmům z masa a zeleniny. Hodí se na ryby, kuře, rajčatovou omáčku, polévku i marinádu.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu