Nepodceňujte sílu bylinek. Zázračné antidepresivum si jednoduše vypěstujte sami

 Zahrada 
01. května 2017 14:02 / redakce
  2
📷
5 fotografií v galerii
Osvěžující kvítky tymiánu provoní i vaši kuchyň. Shutterstock
Nepodceňujte dostupné bylinky a čerstvé si dávejte denně k obědu! Pomohou i proti chřipce.

Tymián navodí lepší náladu

Nemusíte utrácet spoustu peněz za léky proti stresu nebo vnitřním plísním – stačí dávat si do jídla tymián. Právě tato bylinka má nečekané účinky. Rostlina z čeledi mátových je původem ze Středomoří a představuje velmi mocnou zbraň proti celé škále různých bakterií a virů. Dokáže si poradit i s těmi nejtěžšími a nejnebezpečnějšími infekcemi, záněty a dokonce i mnoha alergeny.

Pro zdraví

Tymián si snadno podaří s téměř každým respiračním onemocněním, jako je nachlazení, chřipka, astma, bolest v krku, kašel, záněty průdušek, laryngitida nebo infekce dutin. Ideální je užívání formou inhalací. Skvělé účinky má také při léčbě úzkosti.

Pěstování není složité

Pěstování tymiánu je možné v záhonu na zahrádce i v truhlíku a květináči za oknem. Na pěstování je tymián nenáročný a zvládne ho každý. Ideální je pěstovat tymián na slunném místě chráněném proti prudkému větru. Semena tymiánu vyséváme v březnu. Následně rostlinky přesadíme. Tymiánu se daří v polosuché a na živiny chudší půdě. Není dobré ho hnojit, ani příliš zalévat. Má rád propustnou písčitou půdu s dostatečnou zásobu vápníku. Prospívá mu horko sálající z dlažby a z kamenů. Nebude se mu dařit na místech, kde je půda zamokřená a kyselá. Také nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem ani jiným silnějším hnojivem. Tymián (Thymus vulgaris) je malý zimovzdorný stálezelený keř se čtyřhrannými stonky, které postupně dřevnatí. V optimálních podmínkách je stálezelený. Kvete od května nachově vybarvenými květy. Existuje přitom mnoho odrůd této byliny.

Využití v kuchyni

Troška čerstvého nasekaného tymiánu dodá chuť a vůni ovocné šťávě, salátu, zálivce, pikantní omáčce i pokrmům z masa a zeleniny. Hodí se na ryby, kuře, rajčatovou omáčku, polévku i marinádu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu