Víte, jak doma správně pověsit obrazy? Důležitý je i tvar stěny!

Věšení obrazů v bytě má svá pravidla. Vhodnou velikostí či tvarem rámu můžete opticky změnit i proporce celého pokoje.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
05. května 2017 15:28 / Shutterstock
  0   0
Na první pohled se může zdát, že na pověšení obrazu v bytě není nic složitého. Pokud ale chcete, aby umělecké dílo na zdi opravdu vyniklo, je třeba dodržet pár zásad!

Obrazy byste měli volit podle tvaru stěny. Vezměte v úvahu různé faktory jako je půdorys a výška pokoje, osvětlení a viditelnost z různých míst. Platí jednoduché pravidlo: na užší zdi se lépe hodí vysoké obrazy, na široké zdi pak obrazy na šířku, na malé zdi jsou hezčí malé obrázky a na velké naopak rozměrnější obrazy.

Obrazy v jedné místnosti by měly dodržovat podobný styl, ale samozřejmě záleží na osobitém vkusu každého majitele nemovitosti. Obraz zavěste středem ve výši očí, cca v průměru 1,65 až 1,8 metru od podlahy. Velkým obrazem můžete malý pokoj opticky zvětšit, pověsíte-li více malých obrazů nad sebe, získáte pocit výšky.

Pro velké a těžké obrazy a dekorace stěn zvolte hmoždinky, pro menší obrázky vám postačí tzv. twenty háčky, které se používají do klasických štukovaných zdí a snesou zátěž až 20 kilogramů. Do sádrokartonu použijte speciální háčky. Pokud věšíte obraz na více než jednu hmoždinku, pro odměření druhé použijte vodováhu.

Visí vám obraz nakřivo?

Obrázky, které na stěně visí nakřivo nebo se neustále sesouvají k jedné či druhé straně, podlepte v dolním rohu rámu kousky náplasti a obrázek na stěnu pevně přitiskněte.

Chybějící háček

Máte-li oblíbený obraz ve starém rámu, který však postrádá háček na pověšení, má to jednoduché řešení. Otvírátko (očko) z plechovky od nápoje připevněte hřebíčky na střed horního rámu obrazu.

Rozklížený rám

Pokud máte obraz v rámu, který už značně nahlodal zub času a rozpadá se, můžete ho opravit. U malých obrázků  postačí jemné vlnkové hřebíčky, které se zatlučou do dřeva kolmo na klíženou spáru. U větších obrazů je vhodné zezadu obrazu připevnit růžky nebo úhelníky, které jsou k dostání v rozličných velikostech a tloušťkách.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Věda & Vesmír

Problém se znečištěním naší planety plasty roste. Mikroplasty jsou už i ve vzduchu, který dýcháme

Bydlení

Koloniální styl bydlení. Vyberte si jednu zemi nebo oblast, kterou se budete inspirovat

Zavřít reklamu