Jak vypěstovat chřest

 Zahrada 
06. května 2017 12:04 / Marie Popelková
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Co byste řekli na šťavnatý doma vypěstovaný chřest? Poradíme, jak na to! Oahufresh
Nic se nevyrovná tomu mít čerstvý chřest z vlastní zahrádky! Bez ohledu na to, jak čerstvě vypadá chřest v supermarketu, tomu vypěstovanému doma se jeho chuť nikdy nevyrovná.

Chřest se liší od většiny druhů zeleniny, které pěstujeme na zahradě. Na rozdíl od rajčat, okurek a paprik, které vysazujeme každý rok, chřest patří mezi trvalky. Od doby, kdy doroste, jej můžeme sklízet každoročně po dobu dvaceti až pětadvaceti let.

Chřest můžeme sázet buď ze semínek nebo z kořenů rostliny, která je rok až dva stará. Většina lidí dává přednost sázení z kořenů. Než nám vyroste ze semínek jedlý výhonek, může trvat i dva až tři roky. Když sadíme z kořenů, můžeme si na nějakých výhoncích pochutnat už druhým rokem. Takové pěstování je i snazší.

Pokud chceme chřest sklízet po dlouhá léta, je důležité pořádně připravit místo, kam ho zasadíme. Do hlíny vmíchejte pořádné množství kompostu. Nejlépe se chřestu bude dařit na místě s dostatkem slunečního světla. Přežije i v částečném stínu, ale lepší pro něj bude slunné místo.

Nejdříve vykopeme díru hlubokou asi 15 centimetrů a širokou asi 20 centimetrů. Mezi jednotlivými kořeny necháme asi půl metrový rozestup. Vložíme kořeny a zasypeme hlínou.

První rok nechte rostliny vyrůst do výšky. Odolejte pokušení utrhnout nějaké malé výhonky. Dejte prostor růstu rostliny a kořenů. Na podzim chřest zastřihněte nad zemí a zasypte na zimu.

Druhým rokem můžete v prvním týdnu, kdy výhonky vyraší, nějaké sklidit, potom ale opět nechte rostlinu růst. Od třetího roku už si můžeme užívat kompletní sklizeň. A potom už každoročně po jarní sklizni necháme chřest dorůst a na podzim opakujeme zazimování.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu