Nevyhazujte dřevěné palety! Vyrobte z nich nábytek!

Stůl má navíc i úložný prostor
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Dům 
24. května 2017 12:22 / Internet
  0   0
Hledáte nevšední stůl, který se bude krásně vyjímat v obývacím pokoji, ale žádný v obchodě není podle vašich představ? Nezoufejte! Vyrobte si sami stůl s odkládacím prostorem z dřevěných palet!

Výroba vlastního nábytku z transportních palet se mezi lidmi těší stále větší oblibě. Kutilové se rádi pouští do zhotovení různých druhů stolů, postelí, pohovek či botníků z palet.

Pokud jste se i vy rozhodli, že se pustíte do díla, tak si dejte pozor při výběru palet. Je všeobecně známo, že jejich původní účel je průmyslový transport materiálu a výrobků. Právě kvůli tomu nemůžete mít přehled o tom, v jakých zemích palety byly či kde ležely, než jste se z nich rozhodli udělat například odkládací stolek.

Pozorně vybírejte

Snažte se sehnat certifikované palety, které jsou chráněny proti dřevokazným houbám a hmyzu. To jakým způsobem byla paleta ošetřena, poznáte na značce, kterou má na jedné nosné kostce vyrytou dle standardu IPPC. HT znamená heat trated = ošetřená tepelně, MB = paleta ošetřená methyl bromidem.

První způsob spočívá v zahřátí dřevěných přířezů v paletách na teplotu minimálně  60°C po dobu alespoň třiceti minut. Po dokončení procesu je dřevo od dřevokazných škůdců sterilizované. Dalším způsobem ochrany palet je chemická, která se provádí methyl bromidem. Tento způsob ochrany je však na území EU již sedm let plošně zakázán.

Mezi nejčastěji vyráběný nábytek z palet patří stoly. Do obývacího pokoje se skvěle hodí stůl s odkládací plochou. Stačí si sehnat jednu paletu, kterou natřete barvou dle vaší libosti. Následně paletu otočíte a do každého rohu navrtáte kolečka, aby se dalo se stolem pohybovat. Nyní stačí sehnat skleněnou tabuli v rozměru palety a připevnit ji na volnou stranu palety. Stačí chvilka práce a stylový stolek je na světě.

Sedací souprava z palet

Pokud si chcete ke stolečku vyrobit i sedací soupravu, budete potřebovat šest dřevěných palet. Z nich pomocí hřebíků a kladívka uděláte tři dvoupatrové palety. Nyní na ně naneste požadovanou barvu, pokryjte je pěnovým čalouněním a je hotovo. K dispozici nyní máte pohodlnou sedačku s velkým množstvím úložného prostoru.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Věda & Vesmír

Pravěký svět byl opravdu děsivé místo. Kontinenty terorizovaly více než dvě miliardy obřích predátorů

Bydlení

I v souvislosti s koupelnou či toaletou existují zajímavosti, jež vás posadí na zadek

Zavřít reklamu