Zájem o křivou zeleninu a ovoce roste. Víte proč a kde se dají sehnat?

Ovoce a zelenina neobvyklých tvarů je stejně kvalitní.
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Ostatní 
22. května 2017 09:19 / Pinterest
  0   0
Mrkev se dvěma konci zapletenými do sebe, brambora ve tvaru srdce, paprika s „nosem“ nebo příliš zakroucená okurka? Dříve zelenina těchto tvarů končila rovnou v koši, nebo byla zaorána zpět do půdy. Kritici to nazývali nehorázným plýtváním a najednou se zdá, že jejich výtky konečně někdo vyslyšel.

Lidé si čím dál tím více začínají uvědomovat otázku životního prostředí a plýtvání s jídlem. Zrovna tak je tomu v případě křivého ovoce a zeleniny, které dnes již není potřeba vyhazovat, ale můžete je za sníženou cenu koupit.

Stejná chuť i kvalita

Křivá zelenina není v žádném ohledu závadná. Až na svůj neobvyklý tvar splňuje všechna potřebná kritéria. Někteří ji dokonce nazývají zeleninou s příběhem. Například podivně zakroucená mrkev získá svůj tvar díky kamení nebo kořenům v půdě, které musí obrůstat. I když není stejná, jako všechny ostatní, neznamená to, že je nekvalitní. Na chuť a kvalitu potraviny nemá její tvar vůbec žádný vliv. Je proto velká škoda, když jinak naprosto bezchybná zelenina končí v kompostu nebo dokonce v odpadu.

Nižší cena

Nápad zařadit do prodeje zeleninu a ovoce netradičních tvarů funguje již nějakou dobu v zahraničních státech a nyní k němu začínají přistupovat i tuzemští obchodníci. Někde seženete zeleninu zlevněnou o 10%, jsou ale i tací, kteří vám ji nabízejí o polovinu levněji.

Kde křivou zeleninu sehnat

Do prodeje křivé nebo ošklivé zeleniny se zapojili jak velké obchodní řetězce, tak i internetové obchody, které doručují potraviny do domácností. Bezpochyby je ale seženete i na farmářských trzích nebo v tržnici.

Češi mají dle průzkumů o nedokonalou zeleninu zájem. Vítají nižší cenu a jsou si vědomi toho, že na chuti a kvalitě se nic nemění. Možnosti využití ovoce a zeleniny, které se kvůli svému vzhledu nedostávají do prodeje, by ale mohly být v budoucnu mnohem širší. Uplatnění by mohly najít ve zpracovatelském průmyslu, maloobchodě, restauracích i jídelnách.

Už jste se s křivou zeleninou nebo ovocem v obchodech setkali? Vadí vám nedokonalý tvar?

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu