Nevylévejte vodu z brambor - pomůže vám v úklidu i ke zdraví

Využití vody z vařených brambor je velmi všestranné. Pomůže vám po zdravotní stránce, ale i při úklidu nebo práci na zahradě.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
12. července 2017 20:49 / Shutterstock
  531   9
Vodu, ve které jste předtím vařili brambory, byste rozhodně neměli vylévat do dřezu. Obsahuje totiž látky, které vám pomohou upevnit zdraví. Navíc vám může posloužit také k úklidu domácnosti nebo i na zahradě!

Voda z vařených brambor je bohatá na hořčík a draslík, což můžete využít pro své zdraví. Zlepší vám ale také kondici vlasů, pomůže vám na zahradě se zbavit plevele a ještě ji můžete proměnit v perfektní domácí čistič.

Voda z brambor a její vliv na zdraví

Jednou týdně si dopřejte jednu sklenici vody z vařených brambor. Pomůže vám to v odvodnění organismu a ještě to sníží kyselost v těle.

Bramborovou vodu ale můžete použít také jako kloktadlo, které vás zbaví zánětů v dutině ústní. Pomáhá i při léčbě parodontózy.

Osolená a okmínovaná voda z brambor má ale pozitivní účinek také na podrážděný žaludek. To se hodí i například při kocovině. Popíjejte ji v průběhu celého dne, můžete i po lžičkách.

 Bramborová voda v kosmetice

Vychladlou a nesolenou vodou z brambor si také můžete přelít vlasy – budou poté krásně lesklé.

Brunetky, které trápí šediny, si mohou pomoci vodou, ve které předtím uvařily brambory ve slupce. Na asi 2 litry vody stačí 5 středně velkých brambor. Uvařené brambory oloupejte a nechte je ve vodě. Na umyté vlasy si pak nalijte vodu z brambor a nechte působit 20 minut. Nakonec vlasy opláchněte vodou. Kalná voda z brambor funguje jako jemná barva, recept tak není vhodný pro blondýnky. Kromě toho, že voda pomůže zakrýt šediny, ještě po ní budou vlasy i hebčí a jemnější.

Vývar z brambor na zahradě

Pokud uvaříte brambory bez soli, hodí se voda jako přírodní prostředek proti mšicím – stačí ji jen dát do rozprašovače a rostliny postříkat.

Voda z brambor se ale hodí i k hubení plevelu. Je totiž bohatá na herbicidní toxiny, takže vás zanedlouho zbaví nežádoucích výhonků.

Bramborové leštidlo

Horká a slaná voda z brambor je skvělým čistidlem – umyjete jí připečené hrnce, vyleštíte sklo a příbory, funguje na připálené sklo ve dveřích trouby.

Můžete ji použít i jako úklidový prostředek k vytření zašlapaného linolea – bude jako nové.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Věda & Vesmír

Problém se znečištěním naší planety plasty roste. Mikroplasty jsou už i ve vzduchu, který dýcháme

Bydlení

Koloniální styl bydlení. Vyberte si jednu zemi nebo oblast, kterou se budete inspirovat

Zavřít reklamu