Vypěstujte si kokosovou palmu z ořechu

Kokosová palma vnáší osobitou atmosféru svým elegantním vzhledem, sytou zelenou barvou a netypickými listy
 Zahrada 
23. července 2017 17:58 / Shutterstock
  15   0
Palma vnese do pokoje nejen svěží zeleň, ale i pohodu prosluněné dovolené v teplých krajích. Pokud budete mít dostatek trpělivosti, můžete si ji vypěstovat i z kokosového ořechu.

Kokosová palma čili kokosovník (Cocos nucifera), je na pěstování poměrně náročná. Pokud však překoná první roky života, stane se poměrně odolnou. V prostorné nádobě doroste až do výše tří metrů – nebojte, výš v pokoji neporoste - a je nádherná. Potřebuje častou zálivku, rosení vlažnou vodou, světlé místo bez přímého slunce. Vypěstovat ji můžete i z kokosového ořechu, ale pouze ze zdravého, nežluklého.

Postup je celkem jednoduchý, akorát je třeba obrnit trpělivostí. Plod dáme do nějakého savého substrátu (např. Rašelina, případně kokosové vlákno). Plod položíme naležato tak, že zhruba 1/3 je v substrátu. Zakryjeme igelitem abychom zajistili dostatečnou vlhkost a udržujeme v teple (min 23st., ale lepší je více). Klíčit začne po 1-2 měsících, první list však můžeme očekávat až po roce.

Pak by už tempo růstu mělo být vysoké. Při klíčení dáváme pozor na plísně a proto je dobré použít vysterilizovaný substrát. Je možné nechat kokosový ořech vyklíčit v igelitovém pytli naplněném vodou. Rovněž je nutné ořech udržovat v teple a po vyklíčení ho zasadit do substrátu. 

Péče

Kokosové palmy potřebují teplé stanoviště po celý rok. I v zimě musí být teplota, ale i vlhkost poměrně vysoká. Vlhkost v místnosti se zvýší tím, že budete stříkat listy rostliny z obou stran pomocí ručního nebo tlakového postřikovače. Také umístěte kokos na mírně stinném stanovišti, aby nebyl vystaven horkému polednímu slunci. Od května do září by se měl hojně zalévat, ale neměl by být přelitý. Od října množství vody mírně snižujte. Zjara by se měla kokosová palma přihnojovat tekutým hnojivem. Pokud chcete mít rostlinu několik let, je třeba ji přesadit každé dva roky. Při přesazování dbejte na to, aby polovina ořechu vyčnívala z půdy, aby se zajistil dostatek místa pro kořeny v květináči. Pokojové kokosové palmy dosahují výšky kolem 1,5 m.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Věda & Vesmír

Vědci odhalili tajemství studených nocí v poušti

Bydlení

Plnokvěté pryskyřníky, jejichž květy nápadně připomínají pivoňky, můžete v těchto dnech vysadit

Zavřít reklamu